Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yunanistan sınırında tırda gizlenen 29 düzensiz göçmen yakalandı

Düzensiz göçmenlerle mücadele devam ediyor. Edirne’de, Yunanistan’a gidecek demir malzeme yüklü tırda, x-ray taraması sonucu Suriye uyruklu 29 düzensiz göçmen bulundu. Göçmenlerin işlemleri devam ederken, sürücü gözaltına alındı.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 10:26
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 10:26

Yunanistan sınırında tırda gizlenen 29 düzensiz göçmen yakalandı

Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı’nda, Arnavutluk uyruklu sürücünün idaresindeki tır, risk analizi kapsamında x-ray taramasına sevk edildi. Yasal yükü demir malzeme olan tırın taramasında, farklı yoğunluklar tespit edilmesi üzerine dorse açıldı. Dorsede gizlenmiş, Suriye uyruklu 29 düzensiz göçmen yakalandı.

DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Düzensiz göçmenlerin işlemleri devam ederken, sürücü gözaltına alındı. Düzensiz göçmenler, sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine götürüldü. Sürücü ise göçmen kaçakçılığı suçundan adliyeye sevk edildi.

DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE

Türkiye, son yıllarda dünyanın en büyük göçmen hareketlerine tanıklık ediyor. Bölgesel çatışmalar, siyasi krizler ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle milyonlarca insan Türkiye’ye sığınmaya çalışıyor. Türkiye, hem insani hem de stratejik sorumluluk bilinciyle bu insanlara kucak açıyor.

Ancak bu durum hem Türkiye hem de göçmenler için ciddi sorunlara yol açıyor.

Türkiye, düzensiz göçle mücadele etmek için yasal ve idari önlemler alıyor, uluslararası işbirlikleri geliştiriyor, sınır güvenliğini arttırıyor, göçmenlerin haklarını koruyor ve geri gönderme sisteminin güçlendiriyor.

Göçmenler ise hem kaynak hem de hedef ülkelerde karşılaştıkları zorluklar, ayrımcılık, istismar, yoksulluk, sağlık sorunları, eğitim ve istihdam eksikliği gibi sorunlarla mücadele ediyor.