Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,92 0,01%
EURO
33,49 0,04%
ALTIN
2.012 0%

Yunanistan'dan Türkiye'ye Skandal Harita Provokasyonu

Yunanistan devlet televizyonu ERT 1, haber bülteninde Türkiye'nin Trakya bölgesini Yunanistan renklerinde göstererek skandal bir harita provokasyonuna imza attı.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 15:21
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 15:21

Yunanistan'dan Türkiye'ye Skandal Harita Provokasyonu

Yunanistan ile Türkiye arasında son dönemde gerginliğin azaldığı bir dönemde, Yunanistan devlet televizyonu ERT 1, Türkiye'ye yönelik skandal bir harita provokasyonuna imza attı. ERT 1, çarşamba akşamı 18.00'de yayınlanan haber bülteninde, Türkiye haberleri için arka planda Türkiye'nin Trakya bölgesinin Yunanistan renklerinde grafik gösterdi. Bu grafik, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygısızlık olarak değerlendirildi.

HATALI GRAFİK DÜZELTİLDİ

ERT 1, yaptığı bu skandal harita provokasyonunun ardından, dün öğle bülteninde hatalı grafik yerine sınırların kırmızı renkle belirgin olarak gösterildiği düzeltilmiş grafik kullanarak hatasını düzeltti. Ancak bu düzeltme, Türkiye'den gelen tepkileri dindirmeye yetmedi. Türkiye, Yunanistan'ın bu provokasyonunu kınayarak, Yunanistan'ın Türkiye ile ilişkilerini düzeltme konusundaki samimiyetini sorguladı.

yunanistan

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ILIMLI MESAJLARI

Bu provokasyon, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ile ilişkileri düzeltme konusunda verdiği ılımlı mesajların ardından geldi. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Yunanistan ile ilişkilerin normalleşmesi için her türlü adımı atmaya hazır olduklarını söylemişti. Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile de bir telefon görüşmesi yaparak, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve bölgesel meselelerin ele alınması konusunda mutabık kalmıştı.