Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yıllarca gizli kalan hikayesi ile bambaşka diyarlara götüren o mağara ziyaretçilerini bekliyor! Üstelik Efes Antik Kenti’ne de çok yakın

Kültür gezisi için seyahat planlamaları yapanlara harika bir yer keşfedeceklerini garanti ediyoruz! Efes Antik Kenti'ne çok yakın olan bu mağara, yıllarca gizli kalmış. Hikayesiyle her gideni büyülemeye devam eden mağaraya, İzmir’e yolunuz düşerse muhakkak uğramanız gereken yerlerden birisi.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 17:27
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 17:27

Yıllarca gizli kalan hikayesi ile bambaşka diyarlara götüren o mağara ziyaretçilerini bekliyor! Üstelik Efes Antik Kenti’ne de çok yakın

Panayır Dağı'nın eteklerinde bulunan ve Efes antik Kenti’nde çok yakın olan bu gizemli mağaranın ismi Yedi Uyuyanlar. Efsaneye göre burası yedi gencin uyuduğu mağara olarak biliniyor. Hem Hristiyanlıkta hem de İslam dininde sözü geçen Yedi Uyuyanlar Mağarası'na,  Vedius Gymnasium’un yanından doğu yönüne hareket ederek ve asfalt yolu takip ederek gidilebiliyor. İşte Yedi Uyuyanlar Mağarası'nın gizemli geçmişi...

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASININ GİZEMLİ GEÇMİŞİ

Efsanelerde ve farklı farklı kaynaklarda söz edilen ayrıntılara göre; M.S. 250 yıl civarında İmparator Decius döneminde yaşayan yedi Hristiyan genç varmış. Yedi uyuyan genç olarak farklı farklı kaynaklarda isimleri geçen kişilerin, Hristiyan kaynaklarında isimleri Malchus, Malta, Dionysius, Martinianus, Serapion, Yohannes ve Konstantinus olarak biliniyor. İslamiyete göre ise Mesliha, Debernuş, Sazınuş, Mermuş, Mekselina, Kafestateyyuş , Yemliha ve son olarak köpekleri Kıtmir’dir.

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASININ GİZEMLİ GEÇMİŞİ

Bu yedi uyuyanlar, imparatorun tanrılaştırmış olduğu mağaraya kurban vermeyi reddederler. By sebeple gün geçtikçe ölüm tehditleri almaya başlar ve son çare olarak yedi uyuyanlar mağarasına sığınırlar. Hükümdar ise gençlerin bu mağaraya sığındığını öğrendikten sonra mağaranın girişine duvar örülmesi için emir verir. Yedi uyuyanlar bir süre sonra derin bir uykuya dalar. Gençler her şeyden habersiz uyandıkları zaman yiyecek almak için kente inerler. Bir fırından içeriye girerek ekmek almak isteyen Yemliha, eski parayı fırıncıya uzattığı zaman imparator Decius zamanında değil 2. Theodosius’un zamanında olduklarını fark eder. Arkadaşlarıyla yalnızca bir gece geçirmek için girmiş oldukları Yedi Uyuyanlar Mağarası'nda 200 sene boyunca uyuduklarının farkına varırlar. Bu dönemde Hristiyanlık bütün Roma İmparatorluğu’nda yayılmıştır. Yemliha mağaraya geri dönerek arkadaşlarına durumu anlattığı zaman bütün arkadaşlar yeniden uyumaya karar verirler. Bu uykudan sonra da bir daha uyanmazlar... İşte Yedi Uyurlar Mağarası'nın efsanesi de buradan gelmektedir.

Yedi gencin ölümünden sonra ise o dönemde büyük bir cenaze törenini düzenlendiği söylenir. Yine aynı dönemde Mağara’ın üzerine ise bir kilise inşa edildiği söylentiler arasındadır. Yedi Uyuyanlar Mağarası fark edildikten sonra, geçmiş yıllara nazaran yapılan kazılarda bir çok mezar ve kilise kalıntısı bulunmuştur. Kiliselerin ve mezarların duvarlarında ise Yedi uyuyan gence hitap edilmek üzere bir çok anıt yazıldığı ortaya çıkan gerçeklerdendir.

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASINA NASIL GİDİLİR?

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASINA NASIL GİDİLİR?

Yedi Uyuyanlar Mağarası'na kendi aracınız ile gidecekseniz, İzmir’in Efes ilçesine gitmeniz gereklidir. Eğer İzmir merkezden toplu taşıma ile ulaşım sağlayacaksınız, Efes'e giden izban hattını kullanabilir ya da yine Efes merkeze giden otobüsleri tercih edebilirsiniz. Efes merkezden dilerseniz turlara katılım sağlayabilir, dilerseniz de minibüs ve taksi gibi araçlarla Yedi Uyuyanlar Mağarası'nı ziyaret edebilirsiniz.

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASI GİRİŞ ÜCRETLİ Mİ?

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASI GİRİŞ ÜCRETLİ Mİ?

Yedi Uyuyanlar Mağarası çökme tehlikesi sebebiyle demir parmaklıklarla kapatılmıştır. Bu sebeple iç kısımlarına giriş yapılmamaktadır. Yedi Uyuyanlar Mağarası'nı görmek isteyen gezi severler, ücretsiz şekilde mağaranın girişe izin verilen kısmına kadar bu tarihi yapıyı gezebilirler.

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASININ YAKININDA NELER VAR?

Eğer Yedi Uyuyanlar Mağarası'nı gezmeye karar verdiyseniz ve burayı gezdikten sonra çevredeki tarih, kalıntıları ziyaret etmek istiyorsanız; size önerimiz muhakkak Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Kilisesi'dir. Efes Antik Kenti'ne en az 2 - 3 saatinizi ayırmanız önerimizdir. Antik Kent'e giriş sağlarken müze kart geçerlidir. Müze kartla Efes Antik Kenti'nin belirli yerlerini gezebilirsiniz. Ek olarak içersinde halen daha restore edilip açılmayı bekleyen yapılar da mevcuttur. Efes Antik Kenti'nin içerisindeki belirli bölgeler ise müze karta dahil değildir. Buralara girmek isterseniz, gireceğiniz yerin gişesinden bilet alabilir, gitmişken tüm Efes Antik Kenti‘ni gezebilirsiniz.

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASININ YAKININDA NELER VAR?

Yine Yedi Uyuyanlar Mağara'sına gitmişken, muhakkak o bölgede gezmeniz gereken yerlerden birisi de Meryem Ana Kilisesi'dir. Meryem Ana Kilisesi‘ne giderek dilek dileyebilir, mum yakabilirsiniz. Buradaki hediyelik eşyaları göz atarak, Efes'ten kendinize uygun daima saklayacağınız bir hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASININ YAKININDA NELER VAR?