Yemen’den İsrail’e füze saldırısı: Kızıldeniz’de gerilim yükseliyor

Yemen’deki İran destekli Husiler, İsrail topraklarına doğru çok sayıda balistik füze fırlattıklarını açıkladı. İsrail ordusu, Kızıldeniz bölgesinden gelen bir füzenin savunma sistemi tarafından havada imha edildiğini duyurdu. Yemen-İsrail savaşı mı çıkıyor? İşte detaylar...

 Yemen’den İsrail’e füze saldırısı: Kızıldeniz’de gerilim yükseliyor

Yemen-İsrail arasında son dönemde artan gerilim, Kızıldeniz’de yeni bir krize yol açtı. Yemen’deki İran destekli Husiler, işgalci İsrail’in hedeflerine çok sayıda balistik füze fırlattıklarını duyurdu. Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Sare’e, “Filistin’i savunmak kutsal görevimiz ve her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA: FÜZE İMHA EDİLDİ

İsrail ordusu ise, Kızıldeniz bölgesinden İsrail topraklarına doğru atılan bir füzenin savunma sistemince havada imha edildiğini açıkladı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Kızıldeniz’den İsrail tarafına karadan karaya füze atıldığı tespit edildi. Söz konusu füze, İsrail’e ait hava savunma sistemi tarafından imha edildi” denildi.

Açıklamada ayrıca Kızıldeniz’de tespit edilen bir “hava tehdidinin” ardından savaş uçaklarının havalandığı ve söz konusu hedefin İsrail sınırlarına ulaşmadan imha edildiği kaydedildi.

YEREL BASIN: SALDIRININ ARKASINDA YEMEN VAR

İsrail ordusu, söz konusu füzenin nereden veya kim tarafından atıldığına ilişkin bilgi vermese de yerel basın saldırının arkasında Yemen’deki Husilerin olduğunu yazdı. [Haaretz] gazetesi, “Yemen’deki Husilerden İsrail’e füze saldırısı” başlığıyla verdiği haberde, saldırının Filistin davasına destek vermek için yapıldığını aktardı.

HUSİLER: FİLİSTİN’İ SAVUNMAK KUTSAL GÖREVİMİZ

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Sare’e de kameraların karşısına geçerek basında yer alan haberleri doğruladı. Sare’e, “Filistin’i savunmak kutsal görevimiz ve her şeyi yapmaya hazırız. Bu kapsamda Allah’ın yardımıyla işgalci İsrail’in hedeflerine çok sayıda balistik füze fırlattık” dedi.

Sare’e, Filistin’in yanında olsaydık yüz binlerce Yemenliyle birlikte Filistin halkının yanında savaşmaya giderdik ancak oraya ulaşmanın bir yoluna ihtiyacımız var dedi. 

Sare’e, “İsrail’in saldırganlığı durana kadar füze atışlarıyla Filistin direniş güçlerini desteklemeye devam edeceğiz” diye ekledi.

YEMEN-İSRAİL SAVAŞI MI ÇIKIYOR?

Yemen ve İsrail arasında yaşanan son gelişmeler, iki ülke arasında bir savaşın çıkabileceği endişelerini artırdı. Yemen’de 2014 yılından bu yana devam eden iç savaşta, İran destekli Husiler, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleriyle çatışıyor. Husiler, daha önce de Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenlemişti.