Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yarın Beştepe’de kritik MGK toplantısı yapılacak! İşte masadaki konular

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından yapılan yeni bir açıklamada iki aylık aranın ardından yarın Beştepe’de bir toplantı yapacağı öğrenildi. Yapılacak olan toplantıda hangi konuların görüşüleceği de belli oldu.

Yayın Tarihi: 27.05.2024 12:59
Güncelleme Tarihi: 27.05.2024 12:59

Yarın Beştepe’de kritik MGK toplantısı yapılacak! İşte masadaki konular

İki aylık bir aranın ardından yarın Beştepe’de toplanma kararı alan MGK, öncelikli gündem konularını da belirledi. Alınan bilgilere göre MGK, Türkiye’nin sınır ötesinde gerçekleştirdiği terörle mücadele operasyonlarını görüşecek. Ayrıca, İsrail’in Filistin’deki saldırları da yine gündem maddelerinden biri olacak. Gerçekleştirilecek olan MGK toplantısında hem bölgesel hem de uluslararası güvenlik konuları ele alınıyor olacak. 

Yarın Beştepe’de yapılacak olan Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bu yıl üçüncü kez toplanacak. Toplantının ilk maddesi Irak sınırlarındaki güvenlik çemberinin bu yaz tamamlanması hakkında olacak. Irak’daki terör unsurlarının yok edilmesi için devam ettirilen operasyonlarla birlikte PKK(YPG’nin Suriye’nin kuzeyindeki işgaline de değinilecek. Burada yasa dışı seçim düzenleme hazırlığında olan PKK/YPG’nin kendini meşrulaştırmasına karşı alınabilecek olan önlemler görüşülecek. Kurul üyeleri FETÖ ve DEAŞ gibi örgütlerle ilgili son durumu da aktaracak. 

Gündem maddesi 2: İsrail’in Filistin’deki katliamı! 

MGK, aynı zamanda İsrail’in Filistin topraklarındaki katliamını da görüşecek. Saldırıların durdurulması, insani yardımların gönderilmesi ve İsrail’in gerilimi yayma çabaları da yine görüşülen konular arasında olacak. Son olarak Rusya-Ukrayna savaşı, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki barış süreci, İran’daki gelişmeler ve Yunanistan ilişkileriyle birlikte uluslararası ve bölgesel konular da masaya yatırılacak.