Yargıtay’ın AYM üyelerine suç duyurusuna Gül’den tepki

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını “izahı mümkün olmayan” bir karar olarak nitelendirdi. Gül, AYM’nin özgürlükçü kararlarını hedef alan Yargıtay’ın bu tutumunun Türkiye’nin itibarını zedelediğini ve hükümeti zor duruma soktuğunu söyledi.

Yargıtay’ın AYM üyelerine suç duyurusuna Gül’den tepki

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM’nin Can Atalay hakkındaki hak ihlali kararlarına ilişkin olarak AYM Başkanı Zühtü Arslan ve diğer üyeler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bu karar, hukuk çevrelerinde büyük tepki toplamıştı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bu karara tepki gösteren isimler arasında yer aldı. Gül, Yargıtay’ın kararının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti.

“ANAYASA MAHKEMESİ’NİN ÖZGÜRLÜKÇÜ KARARLARINI TENKİT ETMEK ÇOK YANLIŞTIR”

Gül, şöyle devam etti:

“Yüksek yargı organlarının yetki ve sorumlulukları Anayasamızda sarih bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen Yargıtay'ın dün aldığı kararın izahı mümkün değildir. Vaktiyle Anayasa Mahkemesi'nin özgürlük karşıtı vesayetçi kararlarını tenkit ve reddetmiş ama Anayasa'ya uyarak gereğini yerine getirmiştik. Anayasa Mahkemesi'nin İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun özgürlükçü kararlarını ve bu kararı alan üyelerini Yargıtay'ın hedef yapması çok yanlış olmuştur. Hukuk sistemi ve adalete olan güvenin kaybolmaması hayati derecede önemlidir.”

Gül, ayrıca Yargıtay’ın kararının Türkiye’nin ekonomik ve dış politik açıdan da olumsuz etkilediğini vurguladı.

“HUKUK KAOSUNUN HIZLI BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜMÜ BİR ZARURETTİR”

Gül, şunları söyledi:

“Ayrıca ekonomi ve dış politika uygulamalarında Türkiye’nin itibarını zedeleyecek ve hükümeti zor duruma sokacak bu hukuk kaosunun hızlı bir şekilde, olgun bir demokrasi anlayışı ve anayasal çerçevede çözümü bir zarurettir.”

Gül, bu konuda hükümete de çağrıda bulunarak, “Bu sorunu çözmek için hükümetin gerekli adımları atması ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına saygı göstermesi gerekiyor” dedi.