Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Ya çok seviliyor ya hiç sevilmiyor… Şalgam suyunun faydası saymakla bitmiyor

Turpgiller familyasından olan kara havuç ve şalgam turpundan elde edilen şalgam suyu adeta şifa deposu. Özellikle kebapların yanında sunulan yöresel lezzetlere eşlik eden şalgamın probiyotik içeriği oldukça yüksektir.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 16:37
Güncelleme Tarihi: 01.11.2023 16:37

Ya çok seviliyor ya hiç sevilmiyor…  Şalgam suyunun faydası saymakla bitmiyor

Adana deyince akla ilk gelen şeylerden biri de şalgam suyu. Vitamin deposu olan şalgamı ya çok tutkulu sevenler var ya da hiç içemeyenler. Şalgamın faydaları saymakla bitmiyor. Sinirleri yatıştırmaya yardımcı olan şalgam, romatizma, mafsal şişliklerine, böbrek taşının düşürülmesine, apse, dolama, kan çıbanı, donma gibi sorunlara iyi geliyor. Kullanımı da kolay olan şalgam, tıpkı bir tonik gibi sürülebiliyor.

 

Düşük kalorili olan bu sağlıklı içecek aynı zamanda metabolizma için de çok faydalı. Kalsiyumu sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermeye de yardımcı olur. Diyet listelerinde sık sık yer alan şalgam aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Afrodizyak özelliğine de sahip olan şalgam suyunun cinsel isteği ve gücü de artırdığı kanıtlandı. Ayrıca idrar söktürücü etkisi de olan şalgam suyunun böbrek kumu ve taşının düşürülmesine yardımcı olduğu da gözlendi. Günde bir su bardağı şalgam suyu içmeniz durumunda ihtiyacınız olan mineral, vitamin ve probiyotikleri de almış olacaksınız.

 

şalgam

Uzmanlara göre, yüksek antioksidan oranı nedeniyle birçok hastalıktan koruyucu etkiye sahip olan şalgam suyu, bir tek kalp ve yüksek tansiyon hastalarının tüketimine uygun değil. Fazla tüketildiğinde ise midede gaz ve şişkinliğe yol açar. O yüzden aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

 

Şalgamın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor…

• Bağışıklık sistemini güçlendirir.

• Kanser riskini önlemede faydalıdır.

• Sindirim sağlığını düzenler.

• Kilo vermeyi destekler.

• Cilt sağlığına iyi gelir.

• Astıma karşı etkilidir.

• Kan basıncını düşürür.

• Kemikler için yararlıdır.