Wagner grubundan Hizbullah’a hava savunma desteği

İsrail-Hamas çatışmasının devam ettiği Ortadoğu’da yeni bir gelişme yaşandı. Rusya’nın paralı askerlerden oluşan Wagner grubunun, İran destekli Hizbullah örgütüne yüksek teknolojili hava savunma sistemi sağlayacağı iddia edildi. Bu sistem, İsrail’in hava saldırılarına karşı Hizbullah’a büyük bir üstünlük kazandırabilir.

Wagner grubundan Hizbullah’a hava savunma desteği

ABD merkezli The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Wagner grubu, Hizbullah’a Rus yapımı SA-22 Greyhound adlı hava savunma sistemi gönderme niyetinde. 

Bu sistem, karadan havaya füzeler ve uçakları engellemek için kullanılan uçaksavar toplarından oluşuyor. SA-22 Greyhound sisteminin Hizbullah’a teslim edilip edilmediği ise henüz netleşmedi.

WAGNER GRUBU KİMDİR?

Wagner grubu, Rusya’nın paramiliter gücü olarak biliniyor. Grup, daha önce Suriye, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Madagaskar, Mozambik ve Venezuela gibi ülkelerde faaliyet gösterdi. Wagner grubu, Haziran ayında Rus lider Vladimir Putin’e karşı başarısız bir isyan başlatmıştı. Grubun lideri olduğu söylenen Yevgeny Prigozhin ise bir uçak kazasında hayatını kaybetmişti.

SA-22 GREYHOUND SİSTEMİ NEDİR?

SA-22 Greyhound, hem insanlı hem de insansız uçakların yanı sıra belirli füze türlerine karşı nokta hava savunması sağlamak üzere tasarlandı. 

Bir füze rampası, radar aracı ve komuta merkezinden oluşan bu sistem, modern savaş dinamiklerini önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip. 

Uzmanlara göre, bu sistemin Hizbullah’a sağlanması, gruba İsrail’e karşı büyük bir avantaj sağlayabilir. 

Çünkü bu sistem, İsrail’in uçaklarını, seyir füzelerini ve hassas mühimmatlarını püskürtmek için gelişmiş yetenekler kazandırıyor.

İSRAİL-HAMAS ÇATIŞMASI NE DURUMDA?

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar, şu ana kadar 9 bin 227 Filistinli öldürüldü en az 32 bin kişi yaralandı. 

Hamas saldırısında 1400'den fazla İsraillinin öldü, 5 bin 132 kişinin yaralandı. 

İsrail, Gazze Şeridi’ne hava saldırıları düzenlerken, Hamas da İsrail’in güneyine roketler fırlattı.

BM Güvenlik Konseyi, taraflara ateşkes çağrısında bulundu, ancak henüz bir sonuç alınamadı.