Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,92 0,01%
EURO
33,56 0,01%
ALTIN
2.012,16 0,01%

Vücuttaki ödemler ile savaşıyor! İşte o mucizevi kür...

Vücutta sıvı birikmesi sonucu oluşan şişkinliğe ödem denir. Ödem, vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Ancak en sık ayak, bacak, el ve yüzde görülür. Peki vücuttaki ödem nasıl atılır?

Yayın Tarihi: 27.11.2023 16:11
Güncelleme Tarihi: 27.11.2023 16:11

Vücuttaki ödemler ile savaşıyor! İşte o mucizevi kür...

Ödem, genellikle tedavi gerektirmez fakat bazı durumlarda, günlük yaşamda rahatsızlık yaratabilir. Ödem, genellikle ciddi bir sağlık sorununa işaret etmez ama bazı durumlarda ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle, ödem yaşıyorsanız, mutlaka bir doktora görünmelisiniz. 

Ödemi azaltmak için bazı önlemler alınabilir:

- Bol su tüketmek: Günde en az 8-10 bardak su içmek, ödem atmaya yardımcı olur. Su, vücuttaki fazla sıvıyı atmaya yardımcı olur.

- Tuz tüketimini azalmak: Tuzlu yiyecekler, vücutta sıvı tutulmasına neden olur. Bu nedenle, ödemden şikayetçiyseniz, tuz tüketimini azaltmanızda fayda vardır.

- Düzenli egzersiz yapmak: Egzersiz, kan dolaşımını hızlandırarak ödemin azalmasına yardımcı olur.

ödem nasıl atılır

ÖDEM İÇİN UYGULANACAK DOĞAL ÇÖZÜMLER

- Mayısdanoz çayı: Mayısdanoz, potasyum bakımından zengin bir bitkidir. Potasyum, vücutta fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Mayısdanoz çayı yaparak, ödemden şikayetçi olduğunuz bölgelere kompres yapabilirsiniz.

- Karahindiba çayı: Karahindiba, ödem atmaya yardımcı olan bir başka bitkidir. Karahindiba çayı yaparak, günde birkaç kez içebilirsiniz.

- Greyfurt suyu: Greyfurt suyu, ödem atmaya yardımcı olan bir başka doğal içecektir. Günde 1-2 bardak greyfurt suyu içebilirsiniz.