Bist 100
10.409,82 2%
DOLAR
32,31 -0,01%
EURO
35,14 0,53%
ALTIN
2.393,91 -0,38%

UNICEF, Gazze’de İsrail’in ilan ettiği sözde güvenli bölgelerin hastalık yuvası olduğunu açıkladı

UNICEF Sözcüsü James Elder, Gazze’de İsrail’in ilan ettiği sözde güvenli bölgelerin, su, sanitasyon ve barınacak yer olmadığı için hastalık yuvası haline geldiğini söyledi. Elder, Gazze’de yaşanan insanlık dramını anlattığı basın toplantısında, İsrail’in saldırılarına maruz kalan Filistinlilerin hayatta kalma mücadelesi verdiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 14:56
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 14:56

UNICEF, Gazze’de İsrail’in ilan ettiği sözde güvenli bölgelerin hastalık yuvası olduğunu açıkladı

UNICEF Sözcüsü James Elder, İsrail’in Gazze’de ilan ettiği sözde güvenli bölgelerin aslında çocuklar için ölümcül hastalıkların yayılma riski taşıdığını söyledi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına maruz kalan Filistinli çocukların durumunu anlatan Elder, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısında konuştu.

Elder, “İsrail tarafından ilan edilen sözde güvenli bölgeler, su, sanitasyon ve barınacak yer olmadığında hastalık bölgelerine dönüşme riski taşıyor. Bu bölgelerde yaşayan insanlar, hayatta kalmak için gerekli olan temel ihtiyaçlardan mahrum bırakılıyor. Bu da çocukların sağlığını ve hayatını tehlikeye atıyor.” dedi.

Gazze'de güvenli olarak adlandırılan bazı bölgelerin mevcut durumda "rasyonel" olmadığını kaydeden Elder, insanların tahliye edildiği bölgelerde, tıbbi tesisler, su ve yiyecek de dahil hayatta kalmaları için yeterli kaynakların bulunması gerektiğini vurguladı.

Elder, İsrail tarafından Gazze'nin güneyindeki bazı bölgelerin tahliye talebinin ardından "Gazze'nin kuzeyindeki gibi kadın, çocuk ve evlerdeki ölüm ile yıkım düzeyinin güneyde görülmemesi" yönünde söz verildiğini ancak durumun kesinlikle böyle olmadığını kaydetti.

gazze

GAZZE’DE İSRAİL SALDIRILARININ BİLANÇOSU

İsrail, 7 Ekim’de başlattığı Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. İsrail’in saldırılarında binlerce Filistinli hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı.

İsrail’de ise Hamas’ın misilleme saldırılarında 1200’den fazla İsrailli öldü, 5 binden fazla kişi yaralandı.

Gazze’deki hükümete göre, İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 15 bin 899’a ulaştı. Ölenlerin 6 bin 150’si çocuk, 4 bini kadındı.

İsrail ordusu, Gazze’de sivil halkın sığındığı hastaneleri, okulları ve camileri bombaladı. Bu saldırılarda yüzlerce kişi öldü, binlerce kişi yaralandı.

İsrail, ayrıca Lübnan’ın güneyine de saldırılar düzenledi. Bu saldırılarda 22 sivil hayatını kaybetti.

İSRAİL İLE HAMAS ARASINDA ESİR TAKASI

İsrail ile Hamas arasında 4 günlük bir “insani ara” anlaşması sağlandı. Bu anlaşma kapsamında, Gazze’den 81 İsrailli esir, İsrail’den de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.

Ancak İsrail, "insani ara"nın bitmesinin ardından Gazze’ye yönelik saldırılarına devam etti. Bu saldırılarda yine çok sayıda Filistinli öldü, yaralandı.