Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Türkiye’nin gururu: 4 savunma sanayisi firması dünyanın en büyükleri arasında

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) açıkladığı rapora göre, Türkiye’den 4 savunma sanayisi firması dünyanın en büyük 100 savunma sanayisi firması listesine girmeyi başardı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, bu başarıyı teknolojik odaklanmaya borçlu olduklarını söyledi.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 17:33
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 17:33

Türkiye’nin gururu: 4 savunma sanayisi firması dünyanın en büyükleri arasında

Türkiye, son yıllarda savunma sanayisinde önemli başarılar elde etmeye devam ediyor. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) açıkladığı rapora göre, Türkiye’den 4 savunma sanayisi firması dünyanın en büyük 100 savunma sanayisi firması listesine girdi.  

SIPRI, 2022 yılında küresel askeri harcamaların 2,1 trilyon dolara ulaştığını, bunun dünya gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) yüzde 2,4’üne denk geldiğini açıkladı. Raporda, dünyanın en büyük 100 savunma sanayisi firmasının toplam gelirinin ise 530 milyar dolar olduğu belirtildi.

TÜRKİYE’DEN 4 FİRMA LİSTEDE

Rapora göre, Türkiye’den 4 savunma sanayisi firması dünyanın en büyük 100 savunma sanayisi firması listesine girmeyi başardı. Listede ASELSAN 60, Baykar 76, Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) 82 ve Roketsan 100. sırada yer aldı. Türkiye’nin toplam savunma sanayisi geliri ise 3,9 milyar dolar olarak hesaplandı.

sıprı

BAYRAKTAR: “TEKNOLOJİK ODAKLANMA BAŞARININ SIRRI”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, bu başarıyı teknolojik odaklanmaya borçlu olduklarını söyledi.

Bayraktar, Bayraktar TB2 SİHA gibi yüksek teknolojiye sahip tek bir ürünü dünyanın en iyisi olacak şekilde geliştirerek başarı sağladıklarını belirtti.

haluk bayraktar

Bayraktar, “Onlarca vasat seviye ürün yapacağımıza sadece bir tane niş ürüne odaklanarak dünyanın en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Savunma sanayisinde dünyanın ilk 100 firması arasında en hızlı gelir artışına sahip savunma sanayi firması haline geldik.” dedi.

sıpri

Bayraktar, 2022 yılında satışların yüzde 85’inin ihracattan kaynaklandığını, 2023 yılında ise ihracat gelirinin toplam satışlar içerisinde yüzde 90’dan fazla olmasını beklediklerini ifade etti.

Bayraktar, “Bu başarıyı yeni platformlarımızla daha ileri noktalara taşıyacağız.” diye ekledi.

sıpri

TÜRKİYE’NİN SAVUNMA SANAYİSİ VİZYONU

Türkiye, son yıllarda savunma sanayisinde önemli atılımlar gerçekleştirdi. Türkiye, savunma sanayisinde yerlilik ve millilik oranını yüzde 70’in üzerine çıkardı. Türkiye, aynı zamanda insansız hava araçları, füze sistemleri, helikopterler, tanklar, gemiler, uydular ve elektronik harp sistemleri gibi birçok alanda kendi ürünlerini geliştirdi ve ihraç etti. Türkiye, savunma sanayisindeki vizyonunu “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi” sloganıyla ortaya koydu.