Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Türkiye’den Gazze’ye sağlık köprüsü: Bakan Koca, Mısır’da görüşmelerde bulundu

Türkiye, Gazze’ye yönelik insani yardımlarını sürdürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’ye ulaştırılan sağlık malzemelerinin koordinasyonu ve Gazze’deki kanser hastalarının Türkiye’ye nakli için Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile bir araya geldi.

Yayın Tarihi: 15.11.2023 13:10
Güncelleme Tarihi: 15.11.2023 13:10

Türkiye’den Gazze’ye sağlık köprüsü: Bakan Koca, Mısır’da görüşmelerde bulundu

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken Türkiye sağlık yardımlarını ulaştırmak için tüm imkanlarını seferber ediyor. 40 gündür süren saldırlar nedeniyle Gazze’de sağlık sistemi çökmesi sonucu hastalara tıbbi müdahale yapılmakta güçlük çekiyor. Türkiye Gazze’deki yaralı ve hastalara yardım ulaştırmak için harekete geçti.

Sağlık Bakanı Koca, Gazze’ye yönelik sağlık yardımları ile ilgili görüşmeler yapmak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti. Koca’yı Kahire Uluslararası Havalimanı’nda Mısır Sağlık Bakanı Abdulgaffar ve beraberindeki heyet karşıladı.

Bakan Koca ve Abdulgaffar, Kahire’de bir otelde bir araya gelerek Gazze’ye gönderilen sağlık yardımlarının durumu ve Gazze’deki kanser hastalarının Türkiye’ye getirilmesi konularını ele aldılar.

İki bakan, daha sonra Nasır Kanser Enstitüsü Hastanesi’ne geçerek burada tedavi gören hastaları ziyaret edecekler.

TÜRKİYE’DEN GAZZE’YE BÜYÜK DESTEK

Türkiye, Gazze’ye yönelik insani yardımlarını artırarak devam ettiriyor. Gazze’ye şimdiye kadar 10 uçak ile yaklaşık 230 ton insani yardım malzemesi gönderen Türkiye, ayrıca sağlık personeli de bölgeye sevk etti.

Türkiye’nin, ilaç, tıbbi cihaz, 8 adet sahra hastanesi, 20 ambulans ve tıbbi sarf malzeme dahil 50 konteyner ve 660 ton malzeme taşıyan gemisi de El Ariş Limanı’na ulaştı.

Sağlık Bakanı Koca, geçen hafta hem İsrail Sağlık Bakanı Moshe Arbel hem de Mısır Sağlık Bakanı Abdulgaffar ile telefon görüşmesi yaparak Gazzeli hastaların Refah Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye nakli için girişimlerde bulunmuştu.

Türkiye, Gazze’ye yönelik insani yardımlarını sürdürürken, bölgedeki barış ve istikrar için de çaba gösteriyor.