Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,1 0,18%
EURO
33,69 0,14%
ALTIN
2.023,46 0,05%

Türkiye’de yetişmez deniyordu yanıldılar! İlk hasatı yapılmaya başlandı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde deneme amaçlı olarak dikilmiş olan kahve fidanlarında ilk hasat yapılmaya başlandı. Hasat sonrasında ise bir çok kişi kahve fidanı ile ilgili detaylı araştırmalar yapmaya başladı. Türkiye’de yetişmez denilen kahvenin ilk hasatından verim alınıyor.

Yayın Tarihi: 28.11.2023 11:32
Güncelleme Tarihi: 28.11.2023 11:32

Türkiye’de yetişmez deniyordu yanıldılar! İlk hasatı yapılmaya başlandı

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü kapsamında desteklenen bu yeni proje ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacak bir çalışma ortaya çıkartıldı. Gazipaşa çiftçileri, kahve yetiştirme ve beraberinde hasat sürecini hızlı bir şekilde ilerleterek ülke ekonomisine önemli ekonomik kazançlar sağlamasına yardımcı oluyor. Kahve yetiştirme projesi kapsamında yalnızca çiftçi vatandaşlara değil, aynı zamanda bölgenin ekonomisine de büyük bir olumlu etki sağlanacak. Kahve üretimi ile beraber istihdam edecek kişi sayısı artacak, bölge turizmi hareketlenecek ve yerel pazar canlanacak.

kahve hasadı

HASATIN İLK MEYVELERİ ALINMAYA BAŞLANDI 

Aktarılan bilgiler kapsamında Gazipaşa ilçesinde projenin denemesi amacıyla dikilmiş olan kahve fidanlarında ilk verimler alınmaya başlandı. Gazipaşa İlçe Tarım Orman Müdürü olan Nazan Durak Özçelik ise gazetecilere Türk kahvesinin artık Antalya Gazipaşa’da Türk topraklarından temin edileceğini aktardı. 

Önceki yıllar içersinde Gazipaşa’nın Kaledran Mahallesi’nde deneme amaçlı olarak bitkisini ektiklerini söyleyen Özçelik, bitkinin meyve vermeye başladığını da dile getirdi.