Türk vatandaşlarının Gazze'den Mısır'a tahliyesi başladı

Dışişleri Bakanlığı, Gazze’deki Türk vatandaşlarının Mısır üzerinden Türkiye’ye getirilmeye başlandığını duyurdu. Gazze’de İsrail saldırıları nedeniyle yaşanan insani kriz devam ederken, Türkiye vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Türk vatandaşlarının Gazze'den Mısır'a tahliyesi başladı

Gazze’de 43 gündür devam eden İsrail saldırıları nedeniyle binlerce Filistinli hayatını kaybederken, Türkiye vatandaşlarının da güvenliği tehlikede. Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması nedeniyle Gazze’den çıkış yolu kalmayan Türk vatandaşları, Türkiye’nin yoğun çabaları sonucunda Mısır üzerinden tahliye edilmeye başlandı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Keçeli, bugün 44 kişinin Mısır’a ulaştığını ve sayının artmasının beklendiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Keçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’deki gelişmelerin başlamasının hemen ardından 30 vatandaş ve yakınının Türkiye’ye gelmelerinin sağlandığını belirtti.

Keçeli, Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması üzerine tahliyelerin kesintiye uğradığını, ancak Mısır makamlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda sınırın geçici olarak açıldığını bildirdi.

Keçeli, “Bu çerçevede, bugün Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a ulaşmıştır. Sayının gün içinde artması muhtemeldir. Sınırda Türk diplomatlarca karşılanan söz konusu grubun, önce Kahire’ye getirileceği ve buradan hava yoluyla Türkiye’ye intikal edeceği planlanmaktadır.” dedi.

Keçeli, açıklamasında, Gazze’deki vatandaşlarının tamamının tahliyesini güvenli şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandıracağına inandıklarını vurguladı. Keçeli, ayrıca, yeni bir grup Filistinlinin tedavi amaçlı Gazze’den ülkemize getirilebilmeleri için ilgili kurumlarla işbirliği halinde çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

GAZZE’DE İSRAİL SALDIRILARI DURMUYOR

Gazze’de İsrail ordusunun kara araçlarıyla işgalini genişletmeye çalıştığı ve sivil yerleşim yerlerini bombaladığı bildiriliyor.

Gazze’de yerinden edilen sivillerin sığındığı Birleşmiş Milletler (BM) okulunu da hedef alan İsrail, en az 10 kişinin ölümüne, 35 kişinin de yaralanmasına neden oldu. BM, İsrail’in bu saldırısını “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Gazze’deki elektrik santralinin İsrail tarafından vurulması nedeniyle elektrik kesintileri yaşanıyor. Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon kişi, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor.

Gazze’de 7 Ekim’de başlayan İsrail saldırılarında şu ana kadar 12 bin’den fazla Filistinli hayatını kaybetti, 30 bin’den fazla Filistinli de yaralandı.