Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Türk vatandaşlarına Yunan adalarında 7 günlük vize kolaylığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 yıl sonra ilk kez Atina’ya gitti. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi. İki lider, ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için atılacak adımları açıkladı. Erdoğan, ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Miçotakis, Türk vatandaşlarına Yunan adalarında 7 günlük vize sağlanacağını duyurdu. Erdoğan ve Miçotakis, Ege ve Doğu Akdeniz’deki tutumları hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 15:12
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 15:12

Türk vatandaşlarına Yunan adalarında 7 günlük vize kolaylığı

Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı için 6 yıl sonra ilk kez Atina’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi. İki lider, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan ve Miçotakis, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için atılacak adımları açıkladı.

TİCARET HACMİ 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Mevcut olumlu ivmeyi daha da geliştirmek istiyoruz.

Kuruluş bildirgesinde ifade edildiği üzere yılda en az bir kez bu buluşmayı gerçekleştirmeden iki ülke içinde hayırlı olacağını düşünüyorum.” dedi.

erdoğan

Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

YUNAN ADALARINA 7 GÜNLÜK VİZE

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri canlandırmaya karar verdiklerini söyleyerek, “Ekonomi, ufak ölçekli birimler ve ikili ticaretin artırılması hedefini konuştuk. Göç konusunda da çok önemli bir sonuç elde ettik. Polis ve sahil güvenliğinin iş birliği sayesinde gelişen bu ilişkiler gelecekte daha da ilerleyecektir.” diye konuştu.

Miçotakis, Türk vatandaşlarına Yunan adalarında 7 günlük vize sağlanacağını duyurdu.

erdoğan

EGE VE DOĞU AKDENİZ’DE DİYALOG

Erdoğan ve Miçotakis, Ege ve Doğu Akdeniz’deki tutumları hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti. Erdoğan, “Dışişleri bakanlarımızın kararlı bir şekilde çalışmalarını istedik.” dedi.

Miçotakis ise, “Zaman uygun olduğunda kıta sahanlığı ve deniz sahası meselelerini de konuşmaya hazır olacağız.” şeklinde konuştu.