Bist 100
10.767,85 0%
DOLAR
32,94 0,11%
EURO
35,37 -0,01%
ALTIN
2.449,97 -0,29%

Tüm maaşlar asgari ücrete tamamlanacak! Haneden tek bir kişi bile başvursa yetiyor

Aile Destek Programının yerine yepyeni bir destek modeli geliyor. Vatandaşlık maaşı ile alakalı gelişmeler yaşanıyor.

Yayın Tarihi: 11.06.2024 15:15
Güncelleme Tarihi: 11.06.2024 15:15

Tüm maaşlar asgari ücrete tamamlanacak! Haneden tek bir kişi bile başvursa yetiyor

Sosya ldevlet olma yolunda dev adımlar atan hükümet tarafından gün gün destekler ile alakalı açıklamalar yapılmaya ve desteklerim kalem sayılarında artışlar yaşanmaya devam ediyor. 2022 yılı yaz mevsimnde Erdoğan tarafından yapılan açıklama kapsamında Aile Destek Programının devreye alındığı ve belirlenen şartları sağlayan hanelere 1250 TL destek sağlanacağı açıklamasına istinaden programın 1 senelik olacağı ifade edilmişti. Alınan karar doğrultusunda 2023 yılı Temmuz ayında bitecek olan program ile alakalı olarak yeni bir müjde verilmiş ve ödemelerin 1 sene uzatıldığı belirtilmişti. 2024 yılı Temmuzn ayına kadar uzatılan Aile Destek Programı Temmuz taksitleri akabinde biteceği tahmin edilirken, hak sahibi birey uzatılıp uzatılmayacağı konusunda hükümetten gelecek açıklamayı bekliyor. 

tl

AİLE DESTEK PROGRAMI BİTECEK Mİ?

Kurban Bayramı desteği olarak hesaplara aktarılan Aile Destek Programı ödemeleri, 4 maaş aralığında ödemeleri tamamlanırken, ihtiyaç sahibi ailelerin bayram sevincine ortaklık edildi. Ancak bu mutluluğun kısa sürdüğü ve ödemelerin Temmuz ayında biteceği ifade edildi. 12 aylık destek ödemesinin sonuna gelindiği bilinirken, hükümet be bakanlık tarafından herhangi bir açıklamanın henüz yapılmaması umutları söndürürken, Aile Destek Programı'nın geleceği belirsizliğini koruyor.

2 senedir her ay düzenli olarak hanedeki birey sayısına ve haneye giren maaşa göre ihtyiaç sahiplerine ödenen  destek programının bitmesi milyonlarca hanenin aylık gelirinin düşmesine mahal verecek. Programın devam edip etmeyeceği konusunda açıklamalar yakından takip edilirken, bu program devam etmese de Aile Bakanlığı tarafından yeni destek programlarının başlatılacağı tahmin ediliyor. 

tll

VATANDAŞLIK MAAŞI GELECEK

Geçtiğimiz sene içerisinde eski Aile Bakanı tarafından verilen müjde kapsamında düşğük gelirliye vatandaşlık maaşı adımaltında destek programı müjdesi verilmişti. Bu destek programında dar gelirlinin maaşının aylık olarak asgar ücret maaşına tamamlanacağı ifade edilmişti.Henüz çalışmaları devam eden Vatandaşlık Maaşı programının Aile Destek Programının yerine gelebileceği tahmin edliyor.