Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

TCMB FAST uygulamasını devreye aldı! 2'inci el araç satışında devrim

Son dakika! Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'ni devreye aldı!

Yayın Tarihi: 05.06.2024 09:49
Güncelleme Tarihi: 05.06.2024 09:49

TCMB FAST uygulamasını devreye aldı! 2'inci el araç satışında devrim

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni servisini devreye aldı. Artık ikinci el satış işlemlerinde FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi kullanılacak. Ödeme sisteminde, şimdilik belirlenenlere göre 2 milyon liralık işlem limiti uygulanacak. Merkez Bankası, onay gerektiren işlemlerde kullanılacak FAST sistemine dair duyuruyu resmi internet sitesinden yaptı. 

Yayımlanan yeni bir duyuruya göre söz konusu FAST servisi, öncelikli olarak 2’inci el araçların alım ve satım işlemlerinde kullanılacak. Ayrıca işlemde iki tarafa da güvence sağlanması gereken tüm iş modellerinde de yine kullanılabilecek. 

31 Mayıs itibarıyla kullanıma açılan FAST servisi, onay ya da tescil gerektiren işlemlerde kontrollü bir ortam sağlıyor olacak. FAST üzerine inşa edilmiş bu sistem aynı bankacılık gibi kullanılmasının yanı sıra iki taraf da onay verinceye kadar parayı kuruluşta bekleterek güvence sunuyor. Parayı ödeyen kişinin karşılığını alması durumunda onaylanmasının ardından karşı tarafa parayı aktaracak olan sistem, paranın karşı tarafa paranın geçeceğini de garantiliyor. 

İlk aşamada 2 milyon liralık işlem limitinde olacak olan FAST’in diğer katman servisleri gibi yaygınlaşması öngörülüyor. Ayrıca çeşitli dolandırıcılıkların da önüne geçmesini sağlıyor.