Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

Tarihi bir gezi yapmak isteyen bu şehre koşuyor! Konya’nın tarih kokan beş harika yeri

Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Konya’da eşsiz ve görkemli bir tarih gezisi yapmak istiyorsanız, Konya’nın tarih kokan beş gezilecek yeri açıklandı! Harika gezilecek yerler listesiyle keşif yapmaya hazır olun. İşte birbirinden harika, sırf tarih kokan Konya gezilecek yerler listesi..

Yayın Tarihi: 17.11.2023 15:23
Güncelleme Tarihi: 17.11.2023 15:23

Tarihi bir gezi yapmak isteyen bu şehre koşuyor! Konya’nın tarih kokan beş harika yeri

Konya mistik atmosferi, tarihi zenginlikleri ve beraberinde muazzam mimarisi ile her yıl milyonlarca ziyaretçinin dikkatini bir çeken bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Kültürel zenginlikleri ve tarihi ile beraber şehir gün geçtikçe ziyaretçi akımına uğruyor. Sizler de Konya’nın eşsiz, birbirinden güzel mimarisini ziyaret etmek istiyor; tarih kokan bir gezi yapmak istiyorsanız, muhakkak bu şehir için 2 gününüzü ayırmalısınız.

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Konya’nın birbirinden eşsiz beş görkemli ve tarihi mekanı…

ALAADDİN TEPESİ VE KONYA KALESİ

ALAADDİN TEPESİ VE KONYA KALESİ

Konya’nın yüksek bir alana inşa edilmiş olan Alaaddin Tepesi hem meraklılarının hem de tarih severlerin oldukça ilgisini çekiyor. Tepeye çıkıldığında Selçuklulara ait olan Konya Kalesi de sizleri karşılıyor. Zirve noktasından Konya’nın muhteşem manzarasını da izleyerek güneşi burada batırabilirsiniz.

MUHAMMET CELALEDDİN RUMİ MÜZESİ VE TÜRBESİ

MUHAMMET CELALEDDİN RUMİ MÜZESİ VE TÜRBESİ

Konya ilimizin simgesi haline gelmiş olan Mevlânâ Müzesi Türbesi, dünyanın dört farklı yanından milyonlarca ziyaretçiyi etrafında topluyor. 13. yüzyıldan kalma ünlü mistik şair Muhammet Celaleddin Rumi Türbesi oldukça muazzam ve etkileyici bir mimariye sahip. Ziyaretçiler burada onun eserlerini, tarihi eşyalarını ve el yazmalarını görebilirler. Aynı zamanda ise Mevlevi dergahını gezebilirler.

İNCE MİNARELİ MEDRESE

İNCE MİNARELİ MEDRESE

Selçuklu mimarisinden kalma eşsiz bir zerafet sergileyen İnce Minareli Medrese ince, işçiliği ve mimari parçalarıyla bütün ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Medresenin içerisindeki tarihi eserlerle geçmişe yolculuk yapmanız da mümkün.

KARATAY MEDRESESİ VE TAŞ MEKTEP 

KARATAY MEDRESESİ VE TAŞ MEKTEP

Konya’da gezilecek olan yerlerin arasında büyük bir önemi sahip olan Karatay Medresesi, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden birisine temsil ediyor. Medrese çini ve seramik koleksiyonuyla ünlü. Ek olarak medresenin yanında bulunan Taş Mektep'te Selçuklu bilginlerine ait olan eğitim mimarilerinden birisi.

SELİMİYE CAMİ

SELİMİYE CAMİ

Selimiye Cami Konya’nın en büyük camilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Osmanlı mimarisinin tüm güzelliklerini görücüleriyle paylaşıyor. Caminin avlusunda bulunan mimari detaylar ve şadırvan ise büyüleyici bir niteliğe sahip.