Bist 100
10.767,85 0%
DOLAR
32,94 0,11%
EURO
35,39 0,04%
ALTIN
2.455,76 -0,06%

Tarihi Anlaşma: Azerbaycan ve Ermenistan barışın temellerini attı

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yıllardır süren Dağlık Karabağ sorunu, nihayet çözüme kavuşuyor. Rusya’nın arabuluculuğunda gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda taraflar, barış antlaşmasının ilkeleri üzerinde mutabakata vardı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, anlaşmanın detaylarını Rus resmi haber ajansı TASS’a açıkladı.

Yayın Tarihi: 18.11.2023 15:13
Güncelleme Tarihi: 18.11.2023 15:13

Tarihi Anlaşma: Azerbaycan ve Ermenistan barışın temellerini attı

 Azerbaycan ve Ermenistan, Rusya’nın arabuluculuğunda barış antlaşmasının ilkeleri üzerinde anlaştı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, anlaşmanın detaylarını açıkladı. Dağlık Karabağ’ın statüsü, sınır güvenliği, mültecilerin dönüşü, esirlerin ve kayıpların akıbeti, bölgesel işbirliği ve kalkınma gibi konuların ele alındığı anlaşma, bölgede yeni bir dönemin başlangıcı olacak.

“BARİŞ İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”

Paşinyan, yaptığı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan’ın barış antlaşmasının temel ilkeleri üzerinde anlaştığını duyurdu.

 Paşinyan, “Barış antlaşması, Dağlık Karabağ’ın statüsü, sınır güvenliği, mültecilerin dönüşü, esirlerin ve kayıpların akıbeti, bölgesel işbirliği ve kalkınma gibi konuları kapsıyor. Taraflar, bu konularda ortak bir vizyon geliştirdi. Barış için her şeyi yapacağız” dedi.

 Paşinyan, anlaşmanın imzalanması için tarih vermedi, ancak yakın zamanda gerçekleşeceğini söyledi.

“RUSYA’NIN ROLÜ ÖNEMLİ”

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış antlaşması görüşmeleri, Rusya’nın arabuluculuğunda yürütülüyordu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, tarafların barış antlaşmasının ilkeleri üzerinde anlaşmaya yakın olduğunu belirtmişti.

Putin, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışın sağlanması için yoğun çaba harcıyor. Taraflar, barış antlaşmasının temel ilkeleri üzerinde anlaşmaya çok yakın. Bu, bölgede istikrar ve refah için büyük bir adım olacak” demişti.