Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Taksi tarifelerine 0'lük yeni yıl güncellemesi! Dolmuş ve otobüsler dolacak

İstanbul'da yaşayan ve ulaşım aracı olarak yoğunlukla kullanan vatandaşa kötü haber verildi. Geçtiğimiz Ağustos ayında taksi tarifelerine yapılan zammı yeterli bulmayan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi ücretlerine zam yapılması gerekliliğini savundu.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 16:56
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 16:56

Taksi tarifelerine 0'lük yeni yıl güncellemesi! Dolmuş ve otobüsler dolacak

İstanbul'da yaşayan ve ulaşım aracı olarak yoğunlukla kullanan vatandaşa kötü haber verildi. Geçtiğimiz Ağustos ayında taksi tarifelerine yapılan zammı yeterli bulmayan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi ücretlerine zam yapılması gerekliliğini savundu. Başkan Aksu, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında giderlerin fazla artmasından mütevellit taksi fiyatlarına zam yapılması gerekliliğini açıkladı.

Hem taksicileri hem de yolcu müşteriyi etkileyecek olan taksi tarifesi güncellemesinin yeni yıl itibari ile zamlanması olası dururken, yüzde yüz zam talebi vatandaş tarafından hiç de olumlu karşılanmayacağa benziyor. Taksiciler aertan maliyetler karşısında kazançlarının ezilmemesi adına zam yapılmasını talep ederken, Başkan Aksu'nun talebi ise yüzde 100 zam olması yönünde.

KAsım ayında da yüzde 65 zam talebi ile gündeme çıkan taksi fiyatları güncellemesi yeni yıla kaldı. Taksi ücretleri ile toplu taşıma ücretleri arasındaki benzerliklere değinen Başkan Aksu, fiyatların neredeyse aynı orana denk geldiğini belirtirken, 3 4 yolcunun birleşip taksi kiraladığını ve bu sayede toplu ulaşımdan daha az miktarda ödeme yaptıklarını belirtti.

tll

Toplu taşıma araçları ile aralarında fark olması gerekliliğini savunan Aksu, aralarındaki makasın da artması gerekliliğini sözlerine ekledi. Taksici sayısının gün gün arttığı açıklamasına istinaden plaka satın alma maliyetinin de 3 katı artması gerekliliği başkan tarafından savunuldu. Algı operasyonlarının taksi fiyatlarına dokunduğunu belirten başkan Aksu, Büyükşehir Belediyesinin yeni taksi plakası çıkarma hamlesinin fiyatları düşürdüğünü belirtti. Herşeyin yüzde yüzden fazla zamlandığı günümüzde taksi ücretlerine de zam yapılması talebinin UKOME'ye iletildiği bildirildi.

,UKOME bilindiği üzere her senenin sonunda belirli kriterleri değerlendirerek, bütün ulaşım araçları tarifelerine yapılacak olan zamma karar veren makam. Taksi fiyatlarının güncellenmesi adına ise düzenlenecek olan toplantıya yüzde yüz zam teklifi ile gidileceği belirtilirken, yeni yıl itibari ile taksi tarifelerine yüzde yüz zam yapılabilir.