Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Tabanları yağlayarak koşturtacak faiz oranları! Sonra görmedim dememek için hemen koşun

TCMB'nin sıkı para politikası uygulaması gereğince arttırılan politika faizi, mevduat hesaplarını yüzde 50'lere kadar çıkardı.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 13:03
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 13:03

Tabanları yağlayarak koşturtacak faiz oranları! Sonra görmedim dememek için hemen koşun

TCMB politika faizlerinin artması kredi ve kredi kartı kullanıcılarını, ek hesabı olan vatandaşın cebini yorarken, karlı çıkan taraf tasarruf sahipleri oldu. Mevduat hesabında yatırımı olan vatandaş gün gün mevduat faizlerinin artması ile ceplerini doldurmaya devam ediyor. Yeni yılda yüzde 20-30'larda seyreden mevduat faiz oranları şu sıralar 50 ve üzerinde seyredebiliyor. Geçtiğimiz gün açıklanan devlet korumasında olan 400.000 TL olan limitin 650.000 TL'ye çıkartılması bu hesaplara olan güvenin daha da artmasına yol açarken, arz talep dengesi ile birlikte faiz oranları da tekrar pozitif eğilim sergilemeye başladı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından alınan karar gereğince, 400 bin liradan 650 bin TL'ye yükseltilmesi tercih edilme konusunda da artı güven sağladı. Öyle ki ölü yatırımdan kurtulmak isteyen birey taşınmazlarını bile satıp, mevduat faizlerine doğru yol almaya başladı.

asgarizam

MEVDUAT FAİZLERİ YÜKSELİYOR

Özellikle de pandemi dönemi sonrasında artan maliyet cebi boşalan vatandaşı tasarruf yapmaya itti. Tasarrufunu sağlayan birey de bunu ne şekilde değerlendirebileceği kapsamında araştırmaya koyulurken, mevduat faizleri cazip gelmeye başladı. Yatırımını mevduat hesabına yatıran birey, kısa yoldan aylık getiri kazanma imkanı sağlamakta. TCMB'nin sıkı para politikası uygulaması gereğince arttırılan politika faizi, mevduat hesaplarını yüzde 50'lere kadar çıkardı.

2024'TE DE DEVAM EDECEK

Bankalar da müşteri kapmak ve parayı değerlendirmek adına türlü türlü teklifler sunması vatandaşın cebine artı olarak girmeye başladı. Öyle ki müşteriye özel seçeneklerde yüzde 50'leri aşan teklifler mevcut. Ancak uzmanlar artan bu oranların kredi maliyetlerine olumsuz yansıyacağını belirtiyor. TCMB'nin 2024 yılının ilk yarısına kadar politika faizini arttırcağı yönünde ön görüler mevcut. Öyle ki 2024 Mayıs- Haziran civarında yatay seyre geçebileceği de belirtiliyor.

tl

Bankaların da sunduğu bu cazip teklifler ile birlikte paraların yüksek oran veren bankalar da değerlendirilmesi büyük önem arz ediyor. Gerek faiz, gerek vade gerekse de sunulan avantajlar konusunda en ince detayın incelenmesi gerekliliğini bildiren uzmanlar, refaha uygun gelen banka ile anlaşma sağlanabileceğini belirtiyor.

Faiz oranlarının artması, TCMB'nin kararları, güvenin artması ve banka teklifleri mevduat faizi hesaplamalarının daha kolay yapılmasını ve daha tercih edilebilir olmasını sağlıyor.