Süte öyle bir zam geldi ki! Serbest piyasa çiğ süt fiyatları 2023 açıklandı

Serbest piyasa çiğ süt fiyatları 2023 açıklandı. Piyasa doğrultusunda süt fiyatlarına zam geldiği aktarıldı. Vatandaşlar süt alırken artık on kere düşünecek. İşte serbest piyasa çiğ süt 2023...

Süte öyle bir zam geldi ki! Serbest piyasa çiğ süt fiyatları 2023 açıklandı

Serbest piyasa doğrultusunda çiğ süt fiyatlarının 2023’te litresi 12 TL’den 15 TL yükseldi. Artış geçtiğimiz günler içersinde raflara da yansımaya başladı. Zincir marketlere private label markalı ürünlerde yükselişler gözlere çarpıyor. Sektör temsilcileri ise bu noktada 2.50 TL’lik zammın müstahsil fiyatının toplam 15 TL’ye yükselmesinden kaynaklandığının altını çiziyor.

SERBEST PİYASA 2023 ÇİĞ SÜT FİYATLARI 

Serbest piyasa doğrultusunda, enflasyon oranın artışa geçmesiyle beraber çiğ süt fiyatları 15 TL’ye kadar yükseldi. Bu durum market raflarına da yanmaya başladı. Son bir hafta içerisinde zincir marketlerde private label markalı bir litrelik %3.1 oranında yağlı sütün fiyatını 21.5 TL’den 24 TL’ye yükseliş gösterdi. 

süt fiyatları

Son dönemler içersinde en başta Trakya’da çiğ süt fiyatına 15 TL talep edildiği ve hemen ardından diğer bölgelerde de bu durumun yayılmaya başlandığı sektör temsilcileri tarafından kaydedildi. Temsilciler 2.50 TL’lik zammı müstahsilde süt fiyatının 15 TL'ye yükselmesinden kaynaklandığının altını çizdi. Ulusal Süt Konseyi'nde ise referans fiyatına 11,50 TL olarak yer veriyor. 

ZİNCİR MARKETLERDE 2023 SÜT FİYATLARI

Zincir marketlere baktığımız zaman ise normal yüzdelik üç ve üzeri olan yağlı sütlerin fiyatları 24 TL ile 38 TL arasında değişim gösteriyor. Diğer bir yandan ise kasım ayı itibari ile süt ürünlerine yapılmış olan zamlar raflara yansımaya başladı. Etiketlere baktığımızda 2 kasımdan bu yana değişikliğe gidildiği gözüküyor.

süt fiyatları

20 GÜN SONRA SÜT ZAMLARI RAFLARA YANSAYACAK

Trakya’da gerçekleşen çiğ süt fiyatındaki zam artışı sonrası zamanla bu artış Anadolu yayılmaya başladı. Trakya’da bugün çiğ süt için 15 TL talep edilmeye başladığı sektör temsilcileri tarafından aktarıldı. Bazı kooperatif başkanlarının ise 15,5 TL olarak ifade edilmeye başlandığı aktarılıyor. Şu anda güncel olarak yapılan zamlar raflara yansımamış olsa bile 15 - 20 gün içersinde süt arz artışlarının başlayacağını ve beraberinde de süt fiyatlarındaki artışın söz konusu olacağı dile getiriliyor.