Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Süt dişleri geleceğinizi kurtarabilir! Süt dişleri çöpe atmayın, kök hücre bankasına gönderin!

Süt dişleri, çocukların sağlığı için değil, ailenizin sağlığı için de çok önemli. Süt dişlerinden elde edilen kök hücreler, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Süt dişlerinizi saklamak ve kullanmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Haberimizde detayları bulabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 11.01.2024 23:21
Güncelleme Tarihi: 11.01.2024 23:21

Süt dişleri geleceğinizi kurtarabilir! Süt dişleri çöpe atmayın, kök hücre bankasına gönderin!

Süt dişleri, geleceğinizi kurtarabilir. Süt dişleri, çöpe atmayın, kök hücre bankasına gönderin. Çünkü süt dişlerinin içinde bulunan kök hücreler, pek çok hastalığın tedavisinde umut vaat etmektedir. Süt dişlerinden elde edilen kök hücreler, kendi kendine yenilenebilme ve farklılaşabilme yetenekleri sayesinde, kıkırdağa, kemiğe, kalp, kas, sinir hücre ve dokularına dönüşebilir.  Süt dişlerinizi nasıl saklayacağınızı ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanabileceğinizi haberimizde anlatıyoruz.

SÜT DİŞLERİ NEDEN SAKLANMALI?

Çocuklarınızın süt dişlerini sakladınız mı? Eğer saklamadıysanız, çok önemli bir fırsatı kaçırmış olabilirsiniz. Çünkü süt dişleri, çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için olduğu kadar, gelecekteki hastalıkların tedavisi için de çok değerli bir kaynaktır. Süt dişlerinin içinde bulunan kök hücreler, vücuttaki diğer hücrelere dönüşebilen ve hasarlı dokuları onarabilen çok özel hücrelerdir. Kök hücreler, şu anda tedavisi olmayan veya zor olan pek çok hastalığın tedavisinde umut vaat etmektedir. 

SÜT DİŞLERİ NASIL SAKLANIR?

Süt dişlerinden kök hücre elde etmek için, süt dişlerinin canlı ve sağlıklı olması gerekir. Bu nedenle peçeteye sararak yada kavanozda saklamak kök hücrelerin canlı kalmasını sağlamaz. Kök hücreler, özel bir solüsyon içinde ve düşük sıcaklıkta saklanmalıdır. Aksi takdirde, kısa sürede ölürler ve işe yaramazlar. Bu yüzden, süt dişlerini kök hücre bankasına göndermek için acele etmeniz gerekir. Kök hücre bankası, süt dişlerinden kök hücreleri izole eder ve dondurarak saklar. Böylece, ileride ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere güvenli bir şekilde korunur. 

kök hücre tedavisi

Süt dişleri, çocukların ağızlarında kendiliğinden düşmeden önce veya diş hekimi tarafından çekilmeden hemen önce alınmalıdır. Süt dişleri, özel bir solüsyon içinde saklanmalı ve en kısa sürede “süt dişi bankası” adı verilen kök hücre merkezlerine ulaştırılmalıdır. Bu merkezlerde, süt dişlerinden kök hücreler izole edilir ve kriyojenik yöntemlerle dondurularak saklanır. Böylece, süt dişlerinden elde edilen kök hücreler, ileride ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere güvenli bir şekilde korunur.

SÜT DİŞLERİ HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

Süt dişlerinden elde edilen kök hücreler, kendi kendine yenilenebilme ve farklılaşabilme yetenekleri sayesinde, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Örneğin, süt dişlerinden elde edilen kök hücreler, kıkırdağa, kemiğe, kalp, kas, sinir hücre ve dokularına dönüşebilir. Bu sayede, süt dişlerinden elde edilen kök hücreler, kemik ve kıkırdak kayıpları, kornea onarımı, tip 1 diyabet, omurilik yaralanmaları, kas hastalıkları, kalp krizi, inme-felç, karaciğer hastalıkları, parkinson, alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca, süt dişlerinden elde edilen kök hücreler, diş onarımı, pulpa onarımı, diş kemik onarımı, periodontal hastalıklar, kafatası kemik onarımı gibi diş hekimliği uygulamalarında da kullanılabilir.

süt dişleri kök hücre tedavisi

SÜT DİŞLERİ AİLE BİREYLERİ İÇİN SAĞLIK POLİÇESİ OLABİLİR!  

Süt dişlerinden elde edilen kök hücreler, aile bireyleri için sağlık poliçesi olarak düşünülebilir. Çünkü, süt dişlerinden elde edilen kök hücreler, kardeşlere yüzde 25, anne babalara ise yüzde 50 oranında uyum sağlar. Bu da, süt dişlerinden elde edilen kök hücrelerin, aile bireylerinin hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği anlamına gelir.