Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

SpaceX, Elon Musk nedeniyle Teksas’a taşınmak için başvuru yaptı!

SpaceX, Elon Musk'ın maaş paketi konusunda Delaware ile yaşadığı tartışmanın ardından Teksas'a taşınmak için başvuruda bulundu.

Yayın Tarihi: 15.02.2024 18:16
Güncelleme Tarihi: 15.02.2024 18:19

SpaceX, Elon Musk nedeniyle Teksas’a taşınmak için başvuru yaptı!

Şirket dostu olarak bilinen Delaware'de kurulmuş olan SpaceX, şirket kuruluşunu Teksas Dışişleri Bakanlığı'na taşımak için müracaat etti.

Bloomberg'in haberine göre, SpaceX CEO'su Elon Musk, Diamond State'e ve bir yargıcın 55 milyar dolarlık Tesla ödeme paketini geçersiz kılma kararına karşı kamuoyu önünde karşı çıktı.

Musk, çarşamba günü sosyal platformu X üzerinden Teksas'a taşınma kararıyla ilgili bir paylaşımda bulundu.

Başvuru, Delaware'deki bir yargıcın Musk'ın 55 milyar dolarlık Tesla ödeme paketini geçersiz kılmasından bir aydan kısa bir süre sonra geldi. Karar, ödemenin aşırı olduğuna inanan bir Tesla hissedarı tarafından 2018 yılında açılan bir davaya yanıt olarak alınmıştı. Yargıç, Tesla'nın tazminat planı için yeterince iyi bir gerekçe sunmadığı ve yönetim kurulunun bağımsızlıktan yoksun olduğu sonucuna vardı. Tesla’nın hâlâ karara itiraz etmek için süresi bulunuyor.

Musk, karara tepki olarak vergi kanunlarının şirketlere sağladığı kolaylıklarla bilinen eyalete tepki göstererek, "Şirketinizi asla Delaware eyaletinde kurmayın” demişti.

spacex

SPACEX’İN TAŞINMASI MANTIKLI MI?

Bu ayın başlarında, Tesla'yı nereye taşıması gerektiğine ilişkin X'te gayri resmi bir anket yaptı. Musk, 1 Şubat'ta "Halk oylaması kesin olarak Teksas'tan yana. Tesla bir hissedar oylaması düzenlemek için derhal harekete geçecek” ifadelerini kullandı.

Ünlü milyarder, şimdiden beyin çipi şirketi Neuralink'in ticari kuruluşunu Delaware'den Nevada'ya taşıdı. Ancak Bloomberg'in haberine göre Neuralink ve SpaceX'in aksine halka açık bir şirket olduğu için Tesla'nın kuruluşunu Diamond State'ten çıkarmak daha karmaşık olabilir.

Ancak Delaware Üniversitesi Weinberg Kurumsal Yönetim Merkezi'nin kurucu direktörü Charles Elson, kısa süre önce Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, Teksas'ın Delaware gibi bir iş dünyası lideri olmaktan çok uzak olduğunu söyledi.

Elson, Musk için "Açıkçası, belirli bir yargıcın belirli bir zamanda verdiği karardan memnun olmadığı için taşınmak çok akıllıca değil. Bu uzmanlığa sahip gerçek bir iş mahkemesi oluşturmak için harcamanız gereken sermaye, açıkçası, elde edeceğiniz gelirden çok daha fazla olacaktır” diye konuştu.

SpaceX'in Teksas'ta hâlihazırda birçok operasyonu bulunuyor. Salı günü eyalete yapılan bir başvuruya göre, şirketin Brownsville'deki fırlatma alanından sadece birkaç mil ötede SpaceX 100 milyon dolarlık bir ofis binası inşa edecek. Musk, 2021 yılında Tesla'nın genel merkezini Silikon Vadisi'nden Austin'e taşıma planını açıklamıştı.