Bist 100
10.390,92 2%
DOLAR
32,3 -0,02%
EURO
35,13 0,49%
ALTIN
2.397,41 -0,24%

Sinirli yapıda olmanın iyi bir yönümü olur demeyin, işte faydası

Sinirli yapıda olmak hem sosyal yaşamımızda hem de iş hayatımızda her zaman engel teşkil eder. Sinirli yapıda olan insanlar üzerinde yapılan deneyle sinirin bir katkısı da bulundu.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 10:20
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 10:20

Sinirli yapıda olmanın iyi bir yönümü olur demeyin, işte faydası

Personality and Social Psychology'de yayınlanan deneyin detayları açıklandı. 400’den fazla kişinin incelendiği deneye katılan öğrencilere, çeşitli anagramlar (Bir kelimenin harflerinin yerini değiştirerek başka bir kelime türetme) çözmeleri istendi. Sinirli olanların anagramları çözerken diğer duygu durumundaki kişilere göre daha iyi bir performans gösterdiği keşfedildi.

Teksas A&M Üniversitesi'nde yapılan bu deneyde elde edilen bilgiler ABD’de tartışma konusu yarattı.

Aşırı sinirlilik hali neden olur?

Öfke kontrol bozukluğu; stres, aile problemleri, zayıf iletişim becerileri, finansal sorunlar, depresyon, sevilen birinin kaybı, madde ve alkol kullanımı gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor.

Çabuk sinirlenmek neyin belirtisi?

Bu durum, depresyon, kaygı bozukluğu ile ilişkili olabilir. Normal konuşmalarda bile sinirli tepkiler verebilirler. Örneğin; araba ile yolculuk esnasında kişi yanındakine “Hangi sokaktan döneyim?” diye sorar, diğeri ise “Nereden dönersen dön!” diye tepki gösterir. Bu sinirlilik hali, günlük stresle de ilgili olabilir.