Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Sınıf anneleri artık tarih oldu! MEB’den tartışmalı uygulamaya son

Öğretmen-veli iletişimini sağlamak için gönüllü olan sınıf anneleri, Bakanlığın aldığı kararla görevlerine son verildi. Sınıf annelerinin velilerden para topladığı, derslere karıştığı ve öğrencilerin görüntülerini kaydettiği iddia edildi.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 09:39
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 09:39

Sınıf anneleri artık tarih oldu! MEB’den tartışmalı uygulamaya son

Türkiye’de okullarda sınıf anneliği uygulaması, uzun zamandır tartışma konusu oluyordu. Bazı veliler ve öğretmenler, sınıf annelerinin okuldaki işleri kolaylaştırdığını ve öğretmen-veli iletişimini sağladığını savunurken, bazıları da sınıf annelerinin öğretmenin yetkisine müdahale ettiğini, veliler arasında ayrımcılık yaptığını ve öğrencilerin mahremiyetini ihlal ettiğini öne sürüyordu. Son olarak, bir öğrencinin sınıf annesiyle tartıştığı video sosyal medyada büyük tepki çekmişti.

Bu tartışmaların ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınıf anneliği uygulamasına son verdiğini duyurdu. Bakanlık, Türkiye genelindeki okullarda “sınıf annesi” adı altında görevlendirilen velilere yönelik olarak resmi bir uyarı yayınladı. Bakanlık, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladığı, ders araç-gereci temini için para talep ettiği ve zaman zaman derslere müdahil olduğu yönündeki şikayetlere dikkat çekti.

MEB’DEN VALİLİKLERE YAZI

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer tarafından valiliklere gönderilen “Mevzuatta yer olmayan uygulamalar hakkında (Sınıf annesi)” konulu yazıda, sınıf annelerinin yaptığı uygulamaların mevzuata aykırı olduğu ve eğitimin niteliğini bozduğu belirtildi. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Valiliğinizde okullarda sınıf annesi ve benzeri adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara mahal verilmemesi, bu konuda okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınmasını hususunda gereğini rica ederim.”

SINIF ANNELERİ NE YAPACAK?

Bakanlığın aldığı bu karar, sınıf annelerini şaşkına çevirdi. Sınıf anneleri, kendilerine verilen görevi severek yaptıklarını, öğretmenlere ve velilere destek olduklarını, okulun ihtiyaçlarını karşılamak için para topladıklarını, derslere müdahale etmediklerini ve öğrencilerin görüntülerini izin alarak kaydettiklerini söylediler. Sınıf anneleri, Bakanlığın kararını haksız bulduklarını ve bu karara karşı çıkacaklarını ifade ettiler.

Öte yandan, sınıf anneliği uygulamasından rahatsız olan bazı veliler ve öğretmenler ise Bakanlığın kararını memnuniyetle karşıladılar. Bu kişiler, sınıf annelerinin öğretmenin önüne geçtiğini, veliler arasında gruplaşma yarattığını, Öğretmenler Günü’nde pahalı hediyeler almak için yüksek miktarlarda para topladığını, öğretmenlerden kendi çocuklarına özel ilgi beklediğini ve öğrencilerin mahremiyetini ihlal ettiğini iddia ettiler. Bu kişiler, sınıf anneliği uygulamasının kaldırılmasının eğitimde daha sağlıklı bir ortam yaratacağını düşündüklerini belirttiler.