Şifa Hastanesi’nde mahsur kalanlar açlık ve susuzlukla mücadele diyor

Gazze’de İsrail’in saldırılarına maruz kalan Şifa Hastanesi’nde binlerce insan, açlık, susuzluk ve hastalıkla boğuşuyor. Sağlık Bakanlığı, hastaneye 8 gündür sadece 400 kişilik yemeğin girişine izin verildiğini, bu süre zarfında da 4’ü prematüre bebek olmak üzere 51 hastanın öldüğünü açıkladı. Hastanede biriken çöpler, mahsur kalanlar için yeni bir tehlike oluşturuyor.

Şifa Hastanesi’nde mahsur kalanlar açlık ve susuzlukla mücadele diyor

Gazze’de İsrail’in saldırıları sonucu kuşatılan Şifa Hastanesi’nde binlerce insan, açlık, susuzluk ve hastalıkla mücadele ediyor. Hastanede bulunan yüzlerce hasta ve 4’ü prematüre bebek olmak üzere 51 kişi, İsrail’in hastanenin altyapısını, su kuyularını ve oksijen ağını tahrip etmesi nedeniyle hayatını kaybetti. 

Hastaneye 8 gündür sadece 400 kişilik yemeğin girişine izin verildiği, hastanede biriken çöplerin de yeni bir tehlike oluşturduğu belirtildi. 

HASTANEDE YAŞAM SAVAŞI VERENLER VAR

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail’in kuşattığı Şifa Hastanesi’nde 7 binden fazla insanımız var. İçeri alınmasına izin verilen yiyecek miktarı sadece 400 kişiye yetiyor. Hastanedeki hastalar açlık ve acı çekiyor, yerinden edilenler bir parça ekmek bile bulamıyor.” ifadelerine yer verdi.

Kudra, hastanede bin 500 sağlık personeli, yüzlerce hasta ve 7 binden fazla yerinden edilmiş insanın ölümle karşı karşıya olduğunu belirtti. 

Kudra, “İşgal güçleri Şifa Hastanesi’nin altyapısını, su kuyularını ve oksijen ağını tahrip etti. Hastanede biriken çöpler, mahsur kalanlar için yeni bir tehdit oluşturuyor.” dedi.

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı düzenliyor. Saldrılarda 11 bin 500’ü aşkın insan hayatını kaybetti.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları da İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail’e göre, 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü. İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığı duyuruldu. Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’de ise İsrail’in saldırılarında 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti, 10 binlerce kişi yaralandı. Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, İsrail’in ablukası altında insani krizle mücadele ediyor.