Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Resmi Gazete onayı araç sahiplerini üzdü! Zorunlu trafik sigortası zammı yüzde 5 yükseldi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Fon Kurulunun kararları onaylandığı açıklandı. Bu kapsamda mevduat ve katılım fonları konusundaki kararlar açıklanırken, Zorunlu trafik sigortasında azami prim artırımı ile alakalı 2024 verileri de güncellendi.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 17:41
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 17:41

Resmi Gazete onayı araç sahiplerini üzdü! Zorunlu trafik sigortası zammı yüzde 5 yükseldi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Fon Kurulunun kararları onaylandığı açıklandı. Bu kapsamda mevduat ve katılım fonları konusundaki kararlar açıklanırken, Zorunlu trafik sigortasında azami prim artırımı ile alakalı 2024 verileri de güncellendi. Açıklanan kararda 2024’ün ilk 4 ayı için prim arttırım kararı yüzde 5 olarak onaylandı. Cumhurbaşkanı tarafından çıkartılan ve onay verilen kararların halkla paylaşıldığı 1920'li yıllardan beri güncellenen sayıları ile çıkartılan Resmi Gazete bugünkü sayısı, 2024 araç zamları konusunda idi. 

Azami primin uygulamaya başlaması akabinde yeni azami primi Mayıs 2024’ten itibaren hasar tepitine göre belirlenecek. Araçlar konusundaki oran değişikliği karaerı Ocak, Şubat, Mart ve nisan ayları için geçerli olacak. 

rg

MAYIS AYINDAN TEKRAR DÜZENLENECEK

Mayıs ayında ise tekrardan prim tutarı belirlenecek. Her sene bu tarihlerde işleyen sistemde geçtiğimi sene Mayıs ayı düzenlemesinde yüzde 2 artırıma onay verilmişti .

Alınan bu karar doğrultusunda yeni yılın ilk günü araç sahipleri zamlarla yola çıkacak. Zorunlu trafik sigortası bölgeden bölgeye değişkenlik gösterirken, zam oranı bölgede belirlenen ödeme tutarı üzerinden düzenlenecek. Aracı hasar kaydı sıfır olan vatandaş sigorta primlerinde indirimli ödeme sağlayabilecek. 

ZAM ÖNCESİ HAREKETE GEÇİN

 Ocak ayı itibari ile zorunlu trafik sigortası zamlı ödenmeye başlayacak. Sigorta şirketlerinin talepleri doğrultusunda yapılacak olan zamlardan  etkilenmemek için Ocak ayına kadar borçların ödenmesi, araç sahibi avantajlı duruma çıkartacaktır.