Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Resmi Gazete'den gece onayı! Mevduatları fırlatacak haber o durumda 650 bin lira ödeme alabileceksiniz

Resmi Gazete'de gece onaylanan mevduat üst limiti arttırıldı. Bu artış vatandaşın cebine artı para olarak girdi. 400 bin TL olan sigortaya tabi mevduat ve katılım fonu tutarı 650 bin liraya tamamlandı.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 08:51
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 08:51

Resmi Gazete'den gece onayı! Mevduatları fırlatacak haber o durumda 650 bin lira ödeme alabileceksiniz

Mevduat faizleri konusunda gün gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Hayat koşullarının zorlaştığı günümüzde ikinci bir maaşa gereksinim duyan vatandaş, soluğu mevduat fazilerinde alıyor. Garanti olması, güvenilir olması sebebiyle parasını koruyacak olan vatandaş bu rahatlığın yanı sıra diğer taraftan da oturduğu yerden günlük, aylık, 3 aylık belirlediği tarihe göre ek ödeme alabiliyor. Yatırımını banka batsa bile geri almanın güvencesi, vatandaşın evini arabasını adeta sattırıp bankalara yönelmesini sağlıyor. Gece saatlerinde Resmi Gazete'd alınan karar doğrultusunda bu güvence daha da arttı. Mevduat güven oranı 650.000 TL'ye çıkartıldı. Bu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) garantisi üst limiti olarak da biliniyor.

Pandemi dönemi sonrasında zorlaşa hayat koşulları vatandaşı kıyıda köşede parası olması gerekliliğini düşündürmeye devam ediyor.İşten çıkarılma düşüncesi geçinme düşüncesine dönüşürken, bu kapsamda vatandaş, eline geçen en ufak bir yatırımı bile değerlendirmek istiyor. Altın ve döviz birikimleri uzun zamandır vatandaşın patlasa da getiri sağlamak için ise bozmak gerekiyor. Getirisinde anaparayı bozmayacak olan sistem ise mevduat faizleri oluyor. En ufak paraya bile mevduat faizi alabilen vatandaş, gün gün ufak bir nakitini bile kenara atıp mevduatlara yöneliyor.

MEVDUATLAR ARTIYOR

TCMB kararları sonrasında mevduat fazili oranları da artışına devam ediyor. Bu durumda yatırımcıya daha fazla getiri anlamına denk geliyor. Ölü yatırımı olan vatandaş banka yolunu tutarak yatırımından gelir sağlamayı hedefliyor.

lira

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından politika fazileri yüzde 40'a çıkartılırken, bu durum kredi kredi kartları ve mevduatlara yansımaya başladı. Mevduat hesapları günlük getirileri bile kat kat katlamaya devam ediyor. 1 milyon TL'ye günlük 1300 TL'den fazla getiri sağlanabiliyor.

MEVDUAT ÜST LİMİTİ

Resmi Gazete'de gece onaylanan mevduat üst limiti arttırıldı. Bu artış vatandaşın cebine artı para olarak girdi. 400 bin TL olan sigortaya tabi mevduat ve katılım fonu tutarı 650 bin liraya tamamlandı. Bunun anlamı ise 650 bin liranın devlet güvencesinde olmsı anlamına gelirken, yatırımı olan vatandaşın kullandığı bankanın batması durumunda yatırımının 650 bin lirası devlet tarafından karşılanacak.

Aralık ayı itibari ile faizlerde de oranlar yüzde 50'ye dayanmış gibi duruyor. Bankalar yeni müşterilere özel 47-50'ye faiz oranları sunabiliyor. Konu ile alakalı uzmankarda mevduat faizi getirisi ile alakalı gelecek yorrumlarını yapmaya devam ediyor.

POLİTİKA FAİZLERİNDE ARTIŞ

Aralık ayı faiz hesabı yapan ekonomistler 25 baz puan artış bekleyerek politika faizinin yüzde 47.5'a çıkartılacağını belirtiyor. Bu kapsamda mevduat fazilerinde yüzde 55'e dayanan rakamlardan bahsedebiliriz.