Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,1%
EURO
33,58 -0,01%
ALTIN
2.005,74 -0,12%

Resmi Gazete'de SON DAKİKA ONAYI! Kamu görevlilerine ŞOK haber! Devlet o paraları geri almaya başlıyor!

Fazla veya Yersiz Ödenen Aylıkların Geri Alınması tebliği, onay aldı. Resmi Gazete'de yer alan son karara göre yanlış ve yersiz olarak adlandırılan ve ödenen fazla aylıklar kamu görevlilerinden tek tek geri alınacak.

Yayın Tarihi: 28.11.2023 15:43
Güncelleme Tarihi: 28.11.2023 15:43

Resmi Gazete'de SON DAKİKA ONAYI! Kamu görevlilerine ŞOK haber! Devlet o paraları geri almaya başlıyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığının Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından kamu görevlilerine ödenen yanlış ödemelerin geri alınmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Fazla veya Yersiz Ödenen Aylıkların Geri Alınması tebliği, onay aldı. Resmi Gazete'de yer alan son karara göre yanlış ve yersiz olarak adlandırılan ve ödenen fazla aylıklar kamu görevlilerinden tek tek geri alınacak.

TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Harcama birimi geri ödemeler ile alakalı çalışmalarını başlatmış bulunuyor. Geri ödenmesi gereken miktarın takip ve tahsili için tespit çalışmalarının başladığı belirtilirken tespite ilişkin belgelerin ise yetkili merciye ulaştığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde yetkili birime gönderileceği belirlendi.  Mevzuatlarda yer alan genel hükümlere göre; geçen zaman süresi boyunca faizi ile kamu görevlilerinden geri tahsil edileceği kuralı konulmuştur.

Aylıklarını tam olarak alınması sonrasında görevinden ayrılması durumunda peşin ödenmiş aylığın çalışılmayan süre kısmının geri alınacağı biliniyor. 

KAMU

SGK TAHSİL EDECEK

Resmi Gazete'de yer alan tebliğde memuriyet hayatı sona eren bireyin çalışma süresi boyunca ödenmiş genel sağlık sigortası priminin tahsil edilmeyeceği bildirilirken, çalışıLmayan süre boyunca ödenen kısmı borç olarak kaydedilip kamu görevlilerinden geri ödeme şeklinde tahsil edilecek. kamu görevlisine yapılan yersiz ve fazla ödemelerin tespit edilmesi durumunda uygulanacak olan faiz miktarı yıllık %12 üzerinden tamamlanacak.

Borçlu alacaklının ihbar etmesi sonrasında temerrüte düşecek.

KAMU GÖREVLİSİNİN RIZASIYLA ÖDENECEK

Harcama birimince açıklanan ödeme şeklinde fazla ve yersiz aylık ödeme konusunu takip işlemi için belirtme yapılıncaya kadar söz konusu alacak ve bu ödemelerde kamu görevlileri tarafından rızan sağlanabilecektir. Eğer ki kamu görevlisinin Rızaen ödememesi durumunda takip dosyasının açılacağı belirlenirken ilk 5 iş günü içerisinde de muhasebe kısmına bildirileceği belirtilmiştir.