Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,64 0,11%
ALTIN
2.004,99 -0,15%

Refah Sınır Kapısı açıldı! Yaralılar ve yabancılar Mısır’a geçiyor

Gazze Şeridi’nde devam eden İsrail saldırılarına karşı Mısır, Refah Sınır Kapısı’nı yabancıların ve ağır yaralıların tahliyesi için açtı. Sınır kapısından geçen ilk ambulanslar, Gazze’deki Filistinliler için umut ışığı oldu. Refah Sınır Kapısı, savaşın başından beri ilk kez Gazzelilere açıldı.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 14:33
Güncelleme Tarihi: 01.11.2023 14:33

Refah Sınır Kapısı açıldı! Yaralılar ve yabancılar Mısır’a geçiyor

7 Ekim'de başlayan İsrail-Filistin savaşı 26. gününe girdi. 26 gündür Gazze'de bir insanlık dramı yaşanıyor. Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki tek sınır kapısı olan Refah Sınır Kapısı 26 gündür İsrail tarafından geçişlere kapatılmıştı. Mısır, Hamas ve İsrail arasında yapılan görüşmeler sonucunda Refah Sınır Kapısı’nın açılması için bir anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, TSİ 11.00 itibariyle sınır kapısı açıldı ve yabancılar, çifte pasaporta sahip Filistinliler ve ağır yaralılar Mısır’a geçmeye başladı. Sınır kapısının ne kadar süre açık kalacağı ise henüz belli değil.

AMBULANSLAR GAZZE’YE GİRDİ

Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıyla birlikte, Mısır’dan Gazze’ye ambulanslar giriş yaptı. Ambulanslar, Gazze’deki hastanelerde tedavi gören yaralıları alarak Mısır’a nakletti. Bölgeden gelen son haberlere göre, şu ana kadar 50’den fazla yaralının Mısır’a geçtiği bildirildi.

SAVAŞIN BAŞINDAN BERİ İLK KEZ AÇILDI

Refah Sınır Kapısı, Gazze’deki Filistinlilerin dünyaya açılan tek kapısı olmasına rağmen, savaşın başladığı 7 Ekim tarihinden beri kapalı tutuluyordu. Geçtiğimiz günlerde Mısır’da biriken insani yardımların Gazze’ye geçişi için kısa süreliğine sınır kapısı açılmıştı. Ancak İsrail ordusu, sınır kapısının yakınındaki sivilleri bombalamıştı. Bu saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmişti.