Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Putin’den müftüye "Aleykümselam" yanıtı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Müslüman din adamlarıyla bir araya geldiği toplantıda, Rusya Müslümanları Ruhani Meclisi Başkanı Müftü Albir Kurganov’un selamını “Aleykümselam” diyerek karşılık verdi. Putin, toplantıda Ortadoğu, Ukrayna ve Kırım konularında da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yayın Tarihi: 04.11.2023 12:15
Güncelleme Tarihi: 04.11.2023 12:15

Putin’den müftüye "Aleykümselam" yanıtı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Müslüman din adamlarıyla yaptığı toplantıda, Rusya Müslümanları Ruhani Meclisi Başkanı Müftü Albir Kurganov’un selamını “Aleykümselam” diyerek yanıt verdi. Putin, toplantıda Ortadoğu, Ukrayna ve Kırım konularında da önemli açıklamalarda bulundu.

“GAZZE’DEKİ DEHŞET KARŞISINDA GÖZLERİMİZ YAŞARIYOR”

Putin, toplantının başında Filistin-İsrail çatışmasına değinerek, Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekti.

 Putin, “Orada (Gazze’de) yaşanan dehşet doğrultusunda bir kıvılcım yakmak kolay oluyor. Acı çeken, kanlar içindeki çocuklara baktığınızda yumruklarınızı sıkıyorsunuz ve gözleriniz yaşarıyor. Herhangi normal bir insanın da buna tepkisi böyle olur. Eğer böyle bir tepki vermiyorsa, o zaman kalbi yoktur. Taş kalplidirler” diye konuştu.

“UKRAYNA BİZİ SALDIRIYA UĞRATTI”

Putin, Ukrayna’daki savaşla ilgili de konuşarak, Rusya’nın askeri operasyonlara mecbur bırakıldığını savundu.

Putin, “Makineli tüfeği ortaya çıkarmadan önce şu düşünülmeli. Başka seçenek var mıydı? Hayır, olmadı. Başka seçeneğimiz yoktu. Çünkü zaten saldırıya uğradık” ifadelerini kullandı.

“KIRIM’I NAZİ PİSLİĞİNDEN KORUDUK”

Putin, Kırım’ın ilhakı konusunda da Ukraynalı politikacıları suçlayarak, Rusya’nın oradaki insanları korumak için harekete geçtiğini söyledi. 

Putin, “2014’teki darbenin ardından (Ukrayna’daki halk ayaklanması) aşırılıklarla ve Rus olan her şeyi yok etmeye başladılar. Bize, orada yaşayan insanlar için ayağa kalkmaktan başka bir şey yapamayacağımız bir seçenek sundular. Aynı şey daha sonra Donbass ve Novorossiya’da da oldu. İnsanları bu Nazi pisliğinden korumamız gerekiyordu” dedi.

“ALEYKÜMSELAM” SÖZÜNE ALKIŞ

Toplantıda Putin’e soru sormak için ayağa kalkan Rusya Müslümanları Ruhani Meclisi Başkanı Müftü Albir Kurganov, “Selamünaleyküm” diyerek sözlerine başladı. 

Putin ise Kurganov’a “Aleykümselam” diyerek karşılık verince salondaki katılımcılardan büyük alkış aldı. Putin’in bu jesti, Rusya’daki Müslümanların sempatisini kazanmaya yönelik bir adım olarak yorumlandı.