Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,06%
EURO
33,63 0,14%
ALTIN
2.005,33 -0,14%

Philip Morris – Moris Şinasi

Philip Morris Şirketi hakkındaki efsane rivayeti biliyor musunuz ? Türkiye'den Manisa'dan Amerika'ya uzanan bu hikayeyi zevkle okuyacaksınız, Moris Şinasi Kimdir ?

Yayın Tarihi: 07.11.2020 06:00
Güncelleme Tarihi: 07.11.2020 06:00

Philip Morris – Moris Şinasi

Philip Morris‘in hayat hikayesini merak eden ziyaretçilerimiz için ilginç  ve Philip Morris International’in (PMI) kuruluşuna dayanan bir hayat hikayesi.

Gerçek ismi Musa Eskenazi olan Moris Şinasi 1855 Yılında Manisa’da dünyaya gelmiştir. Endülüs’te İspanyol zulmun’den kaçarak Manisa’ya yerleşip Türk vatandasi; olan Sefarad kökenli Yahudi bir ailenin çocuguydu Moris.
Çocuk yaşta geçirdiği çok zor bir hastalığı atlatmasında çok çaba sarf etmiş olan doktor’un isminide ailesi çocuklarına vermiştir ve Morris Şinasi olarak hayatına devam etmiştir.

Okuma yazma bilmediğinden iş bulmakta zorlanan Moris Manisa’da bir tütüncünün yanında işe başlamıştır, çalışkanlığı ve zekası ile patronunun gözüne giren moris, 21 yaşında patronunun iskenderiye şehrindeki işletmesinin başına getirilmiştir.

25 yaşına kadar edindiği tecrübe ve bilgi ile Amerika’ya giderek orada ticaret hayatına atılmıştır. Tütün sarma ve paketleme patentini alarak üretmeye başlamıştır. 1893  Yılında katıldığı bir fuar’da makinasını gösteren Morris’in bu icadı büyük bir yenilik olarak görüldü ve bu yıllarda kardeşi Solomon’u da yanına alarak Amerika’da Schinasi Brothers Company adında küçük bir sigara fabrikası kurdular. İşçilerini Türkiye’den getiren Morris Şinası Osmanlı’dan ithal ettiği tütünü burada işleyip zenginliğe ulaştı. Selanikte bir iş arkadaşının kızı olan Laurette ile 1903 yılında evlendi ve 1916 yılında şirketi’nin haklarını American Tobacco Company e satarak iş hayatını bıraktı.

Günümüzde Philip Morris International şirketinin kuruluşu hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır, wikipedia ya göre 19. Yüz yılda Amerika’da kuruğuna dair kısa bir bilgi mevcuttur.

Efsane ye göre Philips Morris şirketi Moris Şinasi’nin sattığı Schinasi Brothers Campany’dir. MarlBoro Markasını oluşturduktan sonra şirketi sattıkları rivayet edilmektedir.