Pek çok insan gereksiz antibiyotik kullanımından dolayı 2050 yılını göremeyecek!

Dünya genelinde artan antibiyotik direnci nedeniyle, uzmanlar 2050 yılında pek çok insanın hayatını kaybedeceğini pek çoğunun da yaşamının tehlikede olduğunu düşünüyor.

Pek çok insan gereksiz antibiyotik kullanımından dolayı 2050 yılını göremeyecek!

Gereksiz antibiyotik kullanımı sonucunda ciddi sağlık problemleri gelişebilir. Antibiyotik alerjisi de gelişebildiği için nefes almakta güçlük, hızlı kalp atışları, bilinç kayıpları, ani tansiyon düşüklüğü ve deride dökülme gibi durumlar da yaşanabilir.

Antibiyotikler virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez

Her antibiyotik her hastalıkta kullanılmaz. Antibiyotiklerin etkisi en erken 72 saatte ortaya çıkabilir, hatta kemik enfeksiyonları gibi uzun süre antibiyotik tedavisi gerektiren hastalıklarda bu süre aylar olarak ifade edilir. 

Bilinçsizce kullanılan antibiyotikler vücutta oluşabilecek başka hastalıkların habercisi olabilir. Örneğin; böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyonlarında oluşabilecek sorunlar, ciltte görülen bozukluklar, obezite, ishal vb. sorunlara yol açabilir.

Yanlış antibiyotik kullanımının zararları:

1. 1- Antibiyotik ilişkili ishal yapar.

2. 2- Bağışıklık sistemine zarar verir.

3. 3- Obeziteye neden olur.

4. 4- Alerjiyi tetikler.

5. 5- Böbrek yetmezliğine yol açar.

6. 6- Karaciğer fonksiyonlarını bozar.

Antibiyotik alerjisi, bir antibiyotiğe verilen zararlı bir reaksiyondur. Reaksiyon, ilacı aldıktan hemen sonra veya bıraktıktan günler veya haftalar sonra başlayabilir. Alerjik reaksiyonunuz olup olmayacağını doktorlar önceden bilemezler. Bağışıklık sisteminiz antibiyotiği ilk aldığınızda duyarlı hale gelebilir.