Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,09%
EURO
33,63 0,12%
ALTIN
2.004,09 -0,2%

Papa İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları için "terör" ifadesini kullandı mı?

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını “terör” olarak nitelendirdiği iddia edildi. İsrail ise bu iddialarla ilgili yorum yapmamayı tercih etti.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 19:32
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 19:32

Papa İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları için "terör" ifadesini kullandı mı?

Vatikan Devlet Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, ekim ayının son günlerinde İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin içeriği resmi olarak açıklanmadı ancak Washington Post gazetesi, Papa’nın İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını “terör” olarak nitelendirdiğini öne sürdü.

Gazeteye konuşan adını açıklamak istemeyen üst düzey bir İsrailli yetkili, Papa’nın Herzog’a “Teröre terörle karşılık vermek yasak.” dediğini ve İsrail’i Gazze’de yaptıkları konusunda uyardığını iddia etti. Yetkili, Papa’nın bu sözlerinin İsrail tarafından “kabul edilemez” bulunduğunu ve kamuoyuna açıklanmadığını belirtti.

Gazeteye göre, görüşmede Herzog, Gazze’de “kendilerini savunmak için gerekeni yaptıklarını” savundu. Papa ise, yaşananlardan sivillerin sorumlu tutulmaması gerektiğini ifade etti.

Vatikan’dan yapılan açıklamada ise, Papa ile Herzog arasında bir telefon görüşmesi yapıldığı doğrulandı ancak Papa’nın İsrail’in Gazze’deki saldırılarını “terörizm” olarak nitelendirip nitelendirmediğine ilişkin bir bilgi verilmedi. Açıklamada, telefon görüşmesinin, bölgedeki durumun ciddiyetini ve kapsamını kontrol altına almaya yönelik çabalar bağlamında yapıldığı kaydedildi.

İsrail Cumhurbaşkanlığı Ofisi ise, konuya ilişkin yorum yapmayı reddetti ve “Özel görüşmeler hakkında konuşmuyoruz.” dedi.

PAPA’NIN GAZZE KONUSUNDAKİ TUTUMU NE?

Papa Franciscus, Gazze’de yaşanan insani krize duyarsız kalmadı ve defalarca bölgede barış ve diyalog çağrısı yaptı. Papa, Gazze’de sivil halkın maruz kaldığı şiddet ve zulmü kınadı ve uluslararası toplumu harekete geçmeye davet etti.

Papa, Gazze’de tırmanan gerilim ve şiddet nedeniyle yaptığı konuşmada, “Gazze Şeridi’nde ve İsrail’de yaşanan şiddetli çatışmaların sona ermesi için dua ediyorum. Bu topraklarda barış, adalet ve kardeşlik için çalışan herkesi destekliyorum.” demişti.

Papa, aynı ay içinde İsrail ve Hamas arasında ateşkes sağlanmasının ardından yaptığı açıklamada ise, “Bu ateşkesin, Gazze Şeridi’nde ve İsrail’de yaşayan herkes için acı ve ölümün sonu olmasını umuyorum. Bu ateşkesin, diyalog, adalet ve kardeşlik yolunda atılmış bir adım olmasını diliyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Papa, Gazze’de yaşanan yıkım ve acıyı görmek için bölgeye gitmek istediğini belirtmişti. Papa, “Gazze’deki durum çok kötü. Oraya gitmek istiyorum. Gazze’deki kardeşlerimizi ziyaret etmek istiyorum.” demişti.

Papa, ekim ayında ise, Gazze’de yaşananlara dikkat çekmişti. Papa, “Gazze Şeridi’nde yaşayan Hristiyanlar, savaş, yoksulluk ve izolasyon nedeniyle büyük zorluklarla karşı karşıya. Onlara yakın olmak ve onlara dua etmek istiyorum.” demişti.

İSRAİL’İN GAZZE’YE YÖNELİK SALDIRILARI NE?

İsrail, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın kontrolünde olan Filistinli gruplara yönelik sık sık saldırılar düzenliyor. İsrail, bu saldırıları “kendini savunma” olarak nitelendiriyor ancak Gazze’de sivil halkın büyük zarar gördüğü biliniyor.

gazze

İsrail, mayıs ayında Gazze’ye yönelik en büyük saldırısını gerçekleştirdi. İsrail, Gazze’deki Hamas hedeflerini bombaladı ve 11 gün süren saldırıda 260’tan fazla Filistinli hayatını kaybetti. Gazze’de binlerce ev, okul, hastane ve altyapı yıkıldı veya hasar gördü. Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon insan, elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan mahrum kaldı.

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarına ekim ayında da devam etti. İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’de yaptığı saldırıalr sonrası Gazze’ye bombardıman başlattı. İsrail saldırıalrı sonucu yaklaşık 16 bin Filistinli hayatını kaybetti. İsrail, bu saldırıları, Gazze’den atılan roketlere karşılık vermek için yaptığını iddia etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, uluslararası toplumun tepkisini çekiyor. Birleşmiş Milletler (BM), İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Uluslararası Af Örgütü (AI) gibi kuruluşlar, İsrail’in Gazze’de savaş suçu işlediğini ve insan haklarını ihlal ettiğini belirtiyor. Bu kuruluşlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmasını ve Gazze’deki insani krize çözüm bulunmasını istiyor.