Özgür Özel: Anayasaya kafa tutmak darbedir

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararını tanımayan Yargıtay’ı ve onu destekleyen AK Parti-MHP ittifakını sert bir dille eleştirdi. Özel, "Anayasaya kafa tutmak anayasal suçtur. Anayasaya kafa tutmak darbe girişimidir" dedi.

Özgür Özel: Anayasaya kafa tutmak darbedir

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu’nda nöbet tutmaya başlayan CHP’li milletvekillerine destek vermek üzere Meclis’e geldi. 

Özel, burada yaptığı basın toplantısında, AYM ve Yargıtay arasındaki çatışmayı değerlendirdi. 

Özel, AYM’nin Can Atalay’ın hak ihlaline uğradığına karar vermesine rağmen, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin bu kararı uygulamadığını hatırlattı. 

Özel, TİP Milletvekili Can Atalay’ın AYM kararına rağmen hala cezaevinde tutulmasını kabul edilemez bulduğunu belirterek, “Anayasamızda; Anayasa Mahkemesi kararlarının herkes için, yasama, yürütme ve yargı organları için bağlayıcı olduğu kesin olduğu yazdığı halde, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi kararına, dolayısıyla anayasaya, dolayısıyla hepimizin ortak toplum sözleşmesine kafa tutmaktadır” dedi.

Özel, AYM ve Yargıtay arasındaki gerilimin Meclis’i de saldırı altına aldığını belirterek, “Yargı ve AK Parti içindeki bir ekip, MHP'den aldıkları cesaretle anayasaya kafa tutuyor. Anayasaya kafa tutmak anayasal suçtur. Anayasaya kafa tutmak darbe girişimidir, kalkışma girişimidir. Hepimizi bir arada tutan anayasayı yok kabul ederseniz bu ülkedeki kamu düzenini nasıl korursunuz? Bu anlamda biz dün buna itiraz ettik. Bu kalkışmaya direneceğimizi söyledik ve kapalı grup toplantımızda bir dizi karar aldık” dedi. 

Özel, CHP olarak bu konuda mücadele etmeye devam edeceklerini ve anayasaya sahip çıkacaklarını vurguladı.

“15 TEMMUZ’DAKİLER TANKLA TÜFEKLE, YARGIDAKİLER KALEMLE, İMZAYLA YAPIYORLAR”

Özel, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un da bu konuda bir Danışma Kurulu toplantısı yapmayı önerdiğini ancak daha sonra bundan vazgeçtiğini söyledi.

 Özel, “Ben Numan Bey’e hiç yakıştırmam, hiç kondurmam ama galiba dün akşam kuvvetler ayrılığını yargının yasamaya tahakkümüne dönüştürmeye çalışan birileri varken bugün de yürütmenin yaşamaya tahakkümüyle ilgili bir girişim oldu. Böyle anlaşılıyor, değilse bunun düzeltilmesi lazım. Ben Numan Bey’den bu konuda bir şeyler duymak isterim. Bütün Türkiye duymak ister” diye konuştu.

Özel, Yargıtay’ın AYM kararını tanımamasını 15 Temmuz darbe girişimiyle kıyaslayarak, “15 Temmuz’dakiler tankla tüfekle anayasayı askıya almaya kalkıyorlardı, yargıdakiler de kalemle, imzayla, kararla yapmaya çalışıyorlar bunu” ifadelerini kullandı.