Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Özel sektöre asgari zam düzenlemesi! İşverenler birleşti Ocak zammı yüzde 56

Asgari ücret zammı sonrasında özel sektör zamları da merakla takip ediliyor. İşverenlerin yaptığı açıklama sonrasında yüzde 56 zam oranı hesaplanmış bulunuyor

Yayın Tarihi: 14.12.2023 14:04
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 14:04

Özel sektöre asgari zam düzenlemesi! İşverenler birleşti Ocak zammı yüzde 56

Aralık ayı zam beklentileriyle devam ediyor. Emekli, çalışan, memur Ocak ayında yapılacak olan zam oranları açıklamasını merakla bekliyor. Bu üç grup dışında kalan asgari ücret üzeri maaş alan özel sektör çalışanları da gelişmeleri yakında takip ediyor. Ocak 2024 zam oranları kısacası tüm ülkenin gündeminde yer alıyor. 

Ocak ayında milyonlarca bireyin maaşına zam yapılacak. Asgari ücret belirlenmesi adına kritik sürece girilmiş iken 18 Aralık'ta düzenlenecek olan 2. toplantıda verilecek olan rakamlar merakla bekleniyor. Refah payı ile birlikte asgari ücrete yüzde 40-45 oranında bir zam bekleniyor. Bu oranlar 2024 senesi için tek zam ihtimali için de düzenlecek olursa yüzde 50 zam oranı hedefleniyor. 2023 yılında Temmuz ara zammı ile birlikte 11,402 TL'ye ulaşan asgari ücretin bu oranlarla 17 bin liraya tekabül edebileceği de ön görülüyor. Özel sektör zamları da asgari ücret zamlarından feyz alırken, işveren asgari ücret zammı üzerinde zam yapma planlarını kuruyor. 

Kimi özel sektör işveren çalışanlara asgari ücret zam sayısınca senedelik zam yapmayı planlarken, kimi işveren de tek seferlik zamma sıcak bakıyor. Özel sektörde asgari ücret maaşından yüksek maaş alanlar da zam oranları açıklamasını yakından ve merakla takip ediyor. Enflasyon rakamlarının ömgörülmesi ile birlikte özel sektör zamları için de öngörüler ve hesaplamalar devam ediyor. 

tl

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELİRLEYİCİ OLACAK

Asgari ücret zammı için çalışmalar başladı. 11 Aralık'ta düzenlenen ilk toplantıda olası durumlar konuşulsa da herhangi bir rakam bulunmaması durumun tespiti için gözleri 18 Aralık'a çevirdi. AY sonuna kadar düzenlenecek olan 4 toplantı ile asgari ücret zammı şekillenecek. Sonrasında ise zöel sektörler için çalışmalar başlayacak. 

ÖZEL SEKTÖR ZAMLARI DA GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLANDI

Enflasyon oranlarının yavaş yavaş belirlenmesi asgari ücrete tavan ve taban zam oranlarının belirmesi özel sektörü de harekete geçirdi. Özel sektör zamları sektörden sektöre değişkenlik göstermekte iken ortalama olarak tüm sektörlerin zam oranları açıklamasına dayanarak yüzde 55 civarında bir zamdan bahsediliyor. 

ZAM

ÖZEL SEKTÖR ZAMLARI KAÇ KERE OLACAK

Özel sektör maaş zamları konusunda işveren ikiyi bölünmüş durumda. Çoğunluk yılda bir sefer zammı ön görüyor. 2023 yılı göz önünde bulundurulursa lojistik, enerji ve perakende şirketleri senede yüzde yüz üzerinde zam yapmış oluyor. 

2024 ZAMLARI BELİRLENİYOR

2024 yılı Ocak ayında yapılacak olan zam oranları konusunda şirketler gün gün açıklamalarını yapmaya başladı. Sigorta şirketleri, otomotiv, finansal hizmetler gibi sektörler zam hesabında yüzde 70'e dayanan zam oranlarını açıklamış bulunuyor. Öyle ki holdinglerde çalışan birey sayısı bir hayli yoğun olarak gözlemlenmekte iken tüm holdinglerin açıklamalarına göre yüzde 55-60 zam oranına kesin gözü ile bakılıyor.

Yani diğer bir deyişle holding çalışanları yeni yılda ortalama yüzde 56 zam alacak.