Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Oslo’da Gazze için barış arayışı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze’deki insani krize son vermek ve Filistin-İsrail sorununa kalıcı bir çözüm bulmak için İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu’nun bir parçası olarak Oslo’ya gitti. Fidan, İskandinav ve Benelüks ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 17:24
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 17:24

Oslo’da Gazze için barış arayışı

Oslo’daki toplantıda, Gazze’de acil ve tam bir ateşkes sağlanması, sivillerin korunması ve Gazze’ye insani yardım ulaştırılması konusunda ortak bir çağrı yapıldı. Ayrıca, İsrail’in işgaline karşı uluslararası hukukun uygulanması ve 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için siyasi irade gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Temas Grubu, kriz bölgelerine en çok yardım eden ve uluslararası hukuka saygılı olan İskandinav ve Benelüks ülkelerinin desteğini almayı amaçlıyor. Bu ülkelerden bazıları, BM’de yapılan oylamalarda Filistin’in yanında yer alarak tutumlarını değiştirdiler. Temas Grubu, bu ülkelerin Filistin’e olan desteğini sürdürmelerini ve Hollanda gibi çekimser kalan ülkelerin de Gazze’ye duyarlı olmalarını istiyor.

Temas Grubu, aynı zamanda, İslam karşıtı eylemlerin arttığı bu ülkelerde toplumsal barış ve hoşgörü mesajı veriyor. Gazze’de yaşanan zulme sessiz kalmayan ve barışçıl bir çözüm isteyen dünya kamuoyunun sesini yükseltiyor. İsrail’in zulmünü destekleyen ülkeleri de izole etmeye çalışıyor.

Temas Grubu, son bir ay içinde Çin, Rusya, İngiltere, Fransa, İspanya, ABD, Kanada ve İsviçre gibi ülkelerde de görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde, Gazze’deki duruma dikkat çekildi ve uluslararası toplumun sorumluluk alması istendi.