Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Okullarda ders süreleri değişiyor mu? Bakan Tekin’den müfredat açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tekin, müfredat değişikliği ve ders süreleri ile ilgili önemli bilgiler verdi. Peki, okullarda ders süresi kısalacak mı? Yeni müfredat ne zaman açıklanacak? İşte, Bakan Tekin’in açıklamalarından satır başları.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 14:39
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 14:39

Okullarda ders süreleri değişiyor mu? Bakan Tekin’den müfredat açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Tekin, özellikle eğitim camiasının merakla beklediği müfredat değişikliği ve ders süreleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

DERS SÜRELERİ DEĞİŞMEYECEK, MÜFREDAT SADELEŞECEK

Bakan Tekin, asgari ücret komisyonunun pazartesi günü çalışmaya başlayacağını ve en kısa sürede sonuca ulaşacaklarını söyledi.

Asgari ücretin 31 Aralık’a kadar Resmi Gazete’de yayımlanması gerektiğini hatırlatan Tekin, “Komisyonlar ne kadar hızlı çalışırlarsa biz de sonucu o kadar hızlı açıklayacağız. Şu an tüm göstergeler olumlu gidiyor.” dedi.

Bakan Tekin, müfredat değişikliği ile ilgili olarak, “Ders sürelerinde kısalma olmayacak. Sadeleştirme müfredatta olacak. Yeni müfredat ile ilgili açıklamalarda sona yaklaştık. Bir dahaki Kabine toplantısına kadar müfredat değişikliğinin detaylarını paylaşacağız.” dedi.

okul

ÇOCUKLARA GEREKSİZ BİLGİ YÜKLEMESİ YAPILMAYACAK

Bakan Tekin, müfredat değişikliğinin tüm sınıfları kapsayacak şekilde yapılacağını belirterek, “Söz konusu değişiklikle çocuklarımıza gereksiz, düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklemesi yapmayacağız, derslerin tamamında sadeleşme olacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Tekin, ilkokul, ortaokul, lisede tekrar eden konuların sadeleştirileceğini veya çıkarılacağını, bazı konuların da pedagojik usullerle anlatılmadığını, lisede anlatılan konu ya da ilkokulda anlatılan konunun birbirini tamamlamadığını söyledi.