Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Obama’dan İsrail’e uyarı: Sivilleri öldürmek geri teper

Eski ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını eleştirerek, sivillere yönelik tehditleri göz ardı eden bir askeri stratejinin günün sonunda geri tepebileceği uyarısında bulundu. Obama, Gazze’deki insani krizin kötüleştiğini ve İsrail’in küresel desteğinin zedelendiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 24.10.2023 17:17
Güncelleme Tarihi: 24.10.2023 17:17

Obama’dan İsrail’e uyarı: Sivilleri öldürmek geri teper

Filistin-İsrail çatışmasında tansiyon yükselirken, eski ABD Başkanı Barack Obama da konuya ilişkin açıklama yaptı. Obama, Medium platformu üzerinden yayınladığı yazıda, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını sert bir dille eleştirdi.

İSRAİL’İN MEŞRU MÜDAFAA HAKKI VAR AMA…

Obama, İsrail’in “meşru müdafaa hakkı” olduğunu belirterek “Ancak tüm dünya bölgedeki gelişmeleri yakından izliyor. İnsani kayıpları göz ardı eden bir İsrail askeri stratejisi önünde sonunda geri tepebilir.” ifadelerini kullandı.

Obama, Gazze’ye yönelik bombardımanlarda binlerce Filistinlinin yaşamını yitirdiğine işaret ederek “Bunlardan çoğu çocuktu. Yüz binlerce kişi evlerinden kaçmak zorunda kaldı.” görüşünü paylaştı.

İSRAİL HÜKÜMETİNİN GAZZE POLİTİKASI YANLIŞ

İsrail hükümetinin Gazze politikasını da eleştiren Obama, şunları kaydetti:

“İsrail hükümetinin abluka altındaki sivil nüfusun gıdası, elektriği ve suyunu kesme kararı, sadece kötüye giden insani krizi büyütmekle kalmıyor, aynı zamanda bu karar Filistinlilerin tutumlarını gelecek nesillerde daha da sertleştirebilir, İsrail’e yönelik küresel desteği zedeleyebilir, İsrail düşmanlarının ekmeğine yağ sürebilir ve bölgede barış ve istikrarı sağlamak için uzun süredir devam eden çabaları baltalayabilir.”