Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Obama’dan çarpıcı itiraf: Hepimiz suç ortağıyız

Eski ABD Başkanı Barack Obama, İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin samimi açıklamalarda bulundu. ‘Pod Save America’ adlı podcast’te konuşan Obama, sosyal medyada yapılan aktivizmin yetersiz olduğunu ve kimsenin elinin temiz olmadığını söyledi.

Yayın Tarihi: 06.11.2023 12:40
Güncelleme Tarihi: 06.11.2023 12:40

Obama’dan çarpıcı itiraf: Hepimiz suç ortağıyız

İsrail'n Gazze'ye yönelik saldırıları 31. gününe girdi. Saldırılarda yaklaşık 10 bin Filistinli hayatını kaybetti, on binlercesi yaralandı. Kentte alt yapı yok oldu, sağlık sistemi çöktü. İsrail hastane ve yerleşim yerlerini hedef aldı. saldırılar sonucu Gazze şehri neredeyse yok oldu. İsrail hava saldırılarıyla çocuk, kadın demeden katliam gerçekleştirmeye devam ederken saldırılara yönelik tepkiler de gelmeye devam ediyor. İsrail'in saldırılarına yönelik bir tepki de Eski ABD Başkanı Barack Obama'dan geldi.

Obama, İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. ‘Pod Save America’ adlı podcast’te konuşan Obama, sosyal medyada yapılan aktivizmin yetersiz olduğunu, kimsenin elinin temiz olmadığını ve başkanlığı sırasında daha fazla ne yapabileceğini sorduğunu söyledi.

Milyonlarca insan, İsrail-Hamas çatışmasına tepki göstermek için TikTok ve Instagram gibi platformlarda paylaşımlar yaptı. Ancak Obama, bu paylaşımların sorunu çözmeye yetmediğini ve insanların karşı tarafı anlamaya çalışması gerektiğini belirtti.

Obama “Eğer bunu gerçekten değiştirmek istiyorsanız, karşı taraftan biriyle nasıl konuşacağınızı bulmanız, onları dinlemeniz, ne hakkında konuştuklarını anlamanız ve bunu göz ardı etmemeniz gerekiyor. Sorunu çözmek istiyorsanız, o zaman tüm gerçeği kabul etmelisiniz. Kimsenin elinin temiz olmadığını, hepimizin bir dereceye kadar suç ortağı olduğumuzu kabul etmelisiniz” dedi.

BAŞKANLIĞIM SIRASINDA DAHA FAZLA NE YAPABİLİRDİM?

Obama, İsrail-Filistin sorununu çözmek için başkanlığı sırasında çok çaba sarf ettiğini ancak yeterli olmadığını itiraf etti.

Obama “Yaşananları bakınca geriye dönüp düşünüyorum ‘Başkanlığım sırasında, bunu ne kadar çok denesem de ileriye taşımak için daha fazla ne yapabilirdim?’ dediğim anlar oldu. Bir yanım hala ‘Peki, yapabileceğim başka bir şey var mıydı?’ diyor” diye ekledi.

HAMAS’IN YAPTIĞI KORKUNÇTU AMA İŞGAL DE DAYANILMAZ

Obama, Hamas’ın roket saldırılarını kınarken, İsrail’in işgal politikalarını da eleştirdi. Obama, “Hamas’ın yaptığı korkunçtu ve bunun hiçbir gerekçesi yok” derken “İşgalin ve Filistinlilerin başına gelenlerin dayanılmaz olduğu da doğru” ifadelerini kullandı.

Obama, “Aynı zamanda doğru olan şu ki, büyükanne ve büyükbabanız veya büyük büyükanne ve büyükbabanız size antisemitizm hakkında hikayeler anlatmadıkça Yahudi halkının görmezden gelinen bir geçmişi var ve doğru olan şu ki şu anda ölen ve Hamas’ın yaptıklarıyla hiçbir ilgisi olmayan insanlar var. Ancak az önce söylediklerim bile hala şu gerçeği cevaplamıyor: Bugün çocukların öldürülmesini nasıl önleyebiliriz?” diye konuştu.