Neteyahu hakkında suç duyurusu

Türkiye’den eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk ve iki avukat, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de işlediği soykırım suçundan dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanması için harekete geçti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan üç isim, Netanyahu’nun savaş, soykırım ve insanlığa karşı suç işlediğini belirtti. Suç duyurusu Adalet Bakanlığı’na iletildi.

Neteyahu hakkında suç duyurusu

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken Türkiye’den eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk ve iki avukat, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu Gazze’de yaptığı katliam nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanması için mahkemeye taşıdı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan üç isim, Netanyahu’nun savaş, soykırım ve insanlığa karşı suç işlediğini kanıtlarıyla ortaya koydu. Suç duyurusu Adalet Bakanlığı’na iletildi.

İsrail Gazze'deki sivil halkı 40 gündür savaş suçu işleyerek dünyanın gözü önünde katlediyor. Uluslararası örgütlerin barış ve ateşkes çağrılarına kulak tıkayıp katliam yapmayı sürdüren Netenyahu'nun yargılanması için  Türkiye harekete geçti.  Eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk ile avukatlar Mücahit Birinci ve Burak Bekiroğlu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında suç duyurusunda bulundu. Üç isim, UCM’ye gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundukları dilekçede, Netanyahu’nun Gazze’de yaşayan insanlara karşı soykırım suçu işlediğini vurguladı.

NETANYAHU’NUN KULLANDIĞI SİLAHLAR YASAKLANMIŞTI

Dilekçede, Netanyahu’nun Gazze’de bebek, çocuk, kadın ve sivil ayırt etmeden katliam yaptığı, bunun için de uluslararası müktesebata göre yasaklanmış silahları kullandığı belirtildi.

Dilekçede, “İsnat edilen suçları işlerken, uluslararası müktesebata göre yasaklanan silahları kullanmaktan çekinmemektedir. İşlenmiş olunan suçlar, insanlığın göz yummaması gereken, vicdanı olan her insanın gözyaşı pınarından akan her damlanın taneleri kadar sabit bir biçimde, inkar edilemez şekilde ve korkmadan işlenmektedir.” denildi.

gazze

“UCM TARAFINDAN YARGILANMALIDIR”

Netanyahu ve birlikte hareket ettiği kişilerin uluslararası ceza normları çerçevesinde UCM tarafından yargılanması gerektiği bildirilen dilekçede, “Bu, insanlığın hukuka olan güveni ve cezasızlık algısının doğmaması için zaruridir. Aksi taktirde, tüm bu olanlara sessiz kalınması, insanlığın hukuka olan inancını zedeleyecek ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin tarafsızlığına gölge düşürecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Dilekçede, İsrail saldırıları sonucu Gazze’de ölen ve yaralanan çocukların fotoğrafları da yer aldı. Dilekçeyi kabul eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Netanyahu hakkındaki suç duyurusunu Adalet Bakanlığı’na gönderdi.