Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,73 1,38%
EURO
35,02 0,3%
ALTIN
2.439,22 2,53%

Netanyahu’nun Gazze planı: Filistin yönetimini yok etmek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye düzenlediği saldırıların ardından burada Filistin yönetimine yer bırakmayacaklarını açıkladı. Netanyahu, ABD’ye verdiği mesajda, “Savaş sonrası Gazze’de hiçbir Filistin otoritesi olmayacak.” dedi. ABD yönetimi ise Gazze’nin geleceği konusunda net bir tutum sergilemedi.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 16:56
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 16:56

Netanyahu’nun Gazze planı: Filistin yönetimini yok etmek

İsrail, Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’de başlattığı saldırıları sürdürüyor. İsrail, Gazze’de sivil yerleşim yerlerini, hastaneleri, okulları, camileri, medya kuruluşlarını ve altyapıyı hedef alıyor. İsrail’in saldırılarında şu ana kadar yaklaşık 16 bin Filistinli hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı. Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakıldı.

NETANYAHU, FİLİSTİN YÖNETİMİNİ TASFİYE ETMEK İSTİYOR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye yönelik saldırılarının amacının Filistin yönetimini tasfiye etmek olduğunu itiraf etti.

Netanyahu, liderliğini yaptığı Likud Partisi üyelerine yaptığı konuşmada, Gazze’de savaş sonrası Filistin yönetiminin herhangi bir kontrolüne karşı olduğunu söyledi.

Netanyahu, ABD yönetimine de Gazze’de yeniden bir Filistin otoritesi olmayacağı mesajını iletti. Netanyahu, “Savaş sonrası Gazze’de yeniden bir Filistin otoritesi olmayacak, hatta hiçbir Filistin otoritesi olmayacak.” dedi.

Netanyahu, daha önce de Gazze’de işgal sona erdiğinde Filistin yönetiminin Gazze’ye dönmesine izin vermeyi planlamadığını açıklamıştı.

Netanyahu, Gazze’de Filistin yönetiminin varlığını kabul etmediğini, Hamas’ı meşru bir muhatap olarak görmediğini ve Gazze’de ateşkes için herhangi bir koşul öne sürmediğini belirtmişti.

gazze

ABD, GAZZE’NİN GELECEĞİ KONUSUNDA KARARSIZ

ABD yönetimi ise İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’nin geleceği için burada yönetimin kimde olacağı konusunda karışık sinyaller veriyor.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in saldırılarını “meşru müdafaa” olarak nitelendirerek destek veriyor. Biden, İsrail’in saldırılarını durdurması için herhangi bir baskı yapmıyor. Biden, Gazze’de ateşkes için aracılık yapmıyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, dünkü açıklamasında, İsrail’in saldırıları sona erdiğinde mevcut Filistin Yönetimi’nin Gazze’yi yönetecek güvenilirliğe sahip olmadığını savundu.

Kirby, “Gazze’de yönetim nasıl olursa olsun, Filistin halkının isteklerine yanıt vermelidir ve şu anda Filistin Yönetimi bu güvenilirliğe sahip değil.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Gazze’de ateşkes sağlanması durumunda burada Filistin yönetiminin rolünün önemli olduğunu söyledi.

Blinken, “Gazze’de ateşkes sağlanması durumunda, Filistin Yönetimi’nin Gazze’de yeniden inşa ve insani yardım çalışmalarında önemli bir rol oynaması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

GAZZE HALKI DİRENİYOR

İsrail’in saldırılarına karşı Gazze halkı direniyor. Gazze’de yaşayan Filistinliler, İsrail’in saldırılarına karşı direniş gruplarının yanında yer alıyor. Direniş grupları, İsrail’in saldırılarına karşı roketlerle karşılık veriyor. Direniş grupları, İsrail’in saldırılarını durdurması için koşullar öne sürüyor. Direniş grupları, Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını, Kudüs’teki işgalin sona erdirilmesini ve Filistinlilerin haklarının tanınmasını istiyor.

Gazze halkı, İsrail’in saldırılarına karşı uluslararası toplumdan destek bekliyor. Gazze halkı, İsrail’in saldırılarına karşı BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesini, İsrail’e yaptırım uygulanmasını, İsrail’in işgaline son verilmesini ve Filistin devletinin tanınmasını talep ediyor.

Gazze halkı, İsrail’in saldırılarına karşı Filistin yönetiminden de hesap soruyor. Gazze halkı, Filistin yönetiminin İsrail ile işbirliği yaptığını, Gazze’ye yeterli destek vermediğini, Gazze’deki direnişi yalnız bıraktığını ve Gazze’deki seçimleri ertelediğini eleştiriyor. Gazze halkı, Filistin yönetiminin Gazze’ye dönmesini değil, Gazze’ye saygı duymasını istiyor. Gazze halkı, Filistin yönetiminin Gazze’yi yönetmek değil, Gazze’yi temsil etmek zorunda olduğunu söylüyor. Gazze halkı, Filistin yönetiminin Gazze’yi değil, Gazze’nin Filistin yönetimini seçeceğini belirtiyor. Gazze halkı, Filistin yönetiminin Gazze’yi yok etmek değil, Gazze’yi yaşatmak için çalışması gerektiğini vurguluyor.