Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Netanyahu, Gazze’deki saldırılar için Hamas’ı suçladı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’ne verilen "insani ara"nın bitiminden sonra Gazze’ye yeniden saldırı emri verdi. Saldırılarda 5 Filistinli şehit oldu, onlarca kişi yaralandı. Netanyahu, Gazze'de başlatılan saldırılar için Hamas’ı suçladı. Gazze’de 16 bin insanın hayatını kaybettiği, Gazze’nin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 10:06
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 10:06

Netanyahu, Gazze’deki saldırılar için Hamas’ı suçladı

İsrail 7 gümlük ateşkesin sona ermesinin hemen ardından Gazze’ye saldırı başlattı. Saldırılarda 5 kişi öldü onlarcası yaralandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise saldırıların sorumlusu olarak Hamas’ı gösterdi.

NETANYAHU, ESİRLERİ BAHANE ETTİ

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Gazze’ye yeniden başlatılan saldırılarla ilgili Hamas suçlandı. Hamas’ın taraflar arasındaki mutabakata uygun biçimde İsrailli kadın esirleri bırakmadığı, İsrail’e doğru roket fırlattığı iddia edilen açıklamada, Netanyahu’nun şu ifadelerine yer verildi:

“Savaşmaya dönerek İsrail hükümetinin savaşın amaçlarına bağlı kaldığını vurgulayacağız. Amaçlar, İsrailli esirlerin serbest kalması, Hamas’ı ortadan kaldırmak, Gazze’nin İsrail’e yeniden tehdit oluşturmamasını sağlamak.”

GAZZE’DE SİVİLLER HEDEF ALINDI

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında sivilleri hedef almaya devam etti. AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, İsrail’in Gazze Şeridi’nin merkezindeki El-Megazi Mülteci Kampı’ndaki bir evi hedef alan saldırısında bir Filistinli şehit oldu, 4 kişi de yaralandı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinin merkezindeki bir evi hedef alan saldırısında da 4 Filistinli şehit oldu, çok sayıda kişi yaralandı. Saldırıda şehit ve yaralananlar, Ebu Yusur en-Neccar Hastanesi’ne getirildi.

gazze

GAZZE’DE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Gazze kentinin kuzeybatısındaki En-Nasr Mahallesi’ndeki “En-Nasr” ve “Rantisi” hastaneleri çevresinde İsrail güçleri ile Filistinli gruplar arasında çatışmalar yaşandı. Filistinli gruplar, İsrail’in saldırılarına roketlerle karşılık verdi. Çatışmalarda her iki taraftan da ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

GAZZE YOK OLUYOR

Gazze Şeridi’ndeki 2 milyon Filistinli, İsrail’in saldırıları sonucu büyük bir insani krizle mücadele ediyor. Gazze’de 16 bin insanın can verdiği, Gazze’nin harabeye döndüğü ifade ediliyor. Gazze’de yaşam koşulları her geçen gün kötüleşiyor. Gazze’de elektrik, su, gıda, ilaç ve yakıt yokluğu çekiliyor. Gazze’deki hastaneler, yaralıları iyileştirmek için yeterli kaynağa sahip değil. Gazze’deki okul, cami, hastane ve evler İsrail’in saldırılarıyla yıkıldı.