Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Netanyahu'dan 'nükleer silah' açıklaması sonrası İsrailli bakan hakkında karar

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye nükleer silah atılmasını savunan Miras Bakanı Amihai Eliyahu’yu kabine toplantılarından men etti. Eliyahu, yaptığı açıklamayla hem ülkesinde hem de uluslararası alanda büyük tepki topladı.

Yayın Tarihi: 07.11.2023 11:44
Güncelleme Tarihi: 07.11.2023 11:44

Netanyahu'dan 'nükleer silah' açıklaması sonrası İsrailli bakan hakkında karar

İsrailli aşırı sağcı Miras Bakanı Amihai Eliyahu, katıldığı bir radyo programında Gazze’ye yönelik nükleer silah kullanımının olasılıklardan biri olduğunu söyledi. Eliyahu, “Gazze Şeridi’ne nükleer silah atılması, İsrail’in güvenliği için gerekli bir seçenek olabilir” dedi. Bu sözler, İsrail’de ve dünyada büyük yankı uyandırdı.

NETANYAHU’DAN ELİYAHU’YA CEZAİ İŞLEM

Eliyahu’nun nükleer silah açıklaması, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu da kızdırdı. Netanyahu, Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırdığını duyurdu. Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Eliyahu’nun sözleri, İsrail’in politikası ve çıkarlarına aykırıdır. Bu tür açıklamalar, İsrail’in uluslararası itibarına zarar verir. Eliyahu, kabine toplantılarına katılamayacak ve bakanlığından sorumlu olmayacaktır” denildi.

ELİYAHU GERİ ADIM ATTI, ÜLKELER TEPKİ GÖSTERDİ

Nükleer silah açıklamasıyla büyük tepki toplayan Eliyahu ise geri adım attı. X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda Eliyahu, “Atom bombasıyla ilgili sözlerim mecaziydi. Gazze’ye nükleer silah atılmasını savunmuyorum. Sadece İsrail’in güvenliğini korumak için her türlü seçeneğin masada olduğunu belirtmek istedim” dedi.

Ancak bu açıklama, Eliyahu’ya gelen tepkileri durdurmadı. Eski Başbakan Yair Lapid, Netanyahu’ya Eliyahu’yu görevden alması çağrısında bulundu. Ayrıca, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, ABD, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve diğer birçok ülke de Eliyahu’nun sözlerini kınadı ve İsrail’i nükleer silah kullanmaktan vazgeçmeye çağırdı.