Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,07%
EURO
33,61 0,09%
ALTIN
2.003,69 -0,22%

Netanyahu: Bu fiyaskonun bedelini ben dahil herkes ödeyecek

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de yaşanan saldırının ardından bölgede gerilim yükseldi. İsrail Başbakanı Netanyahu, saldırıda yaşanan güvenlik zaaflarıyla ilgili olarak kendisi de dahil olmak üzere sorumluların hesap vereceğini söyledi.

Yayın Tarihi: 27.10.2023 14:19
Güncelleme Tarihi: 27.10.2023 14:19

Netanyahu: Bu fiyaskonun bedelini ben dahil herkes ödeyecek

İsrail- Filistin savaşı 21. gününde devam ediyor. İsrail Başbakanı Netanyahu, geçtiğimiz gün canlı yayında yaptığı açıklamada, Hamas’ın 7 Ekim’de Gazze sınırında düzenlediği saldırıda yaşanan güvenlik zaafları ve başarısızlıklarla ilgili olarak soruşturma başlatılacağını ve kendisi de dahil olmak üzere sorumluların hesap vereceğini belirtti. Netanyahu, “7 Ekim tarihimizin kara bir günüydü. Güney sınırımızda ve Gazze bölgesinde yaşananların temeline ineceğiz” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden İsrail’e atılan roketlerin neden olduğu büyük hasar ve can kaybıyla ilgili olarak ilk kez konuştu. İsrail televizyonlarında canlı yayınlanan açıklamasında Netanyahu, yaşananların “kara bir gün” olduğunu ve bunun nedenlerinin araştırılacağını belirtti.

Netanyahu, “Bu fiaskonun hesabını herkes verecek, ben de! Ben de dahil olmak üzere herkesin bu fiyaskoyla ilgili yanıt vermesi gerekecek ancak bunların hepsi ancak savaştan sonra gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, savaşın devam ettiğini ve şu anda tek önceliğinin İsrail’in güvenliği olduğunu vurguladı. Netanyahu, “Başbakan olarak ülkenin geleceğini güvence altına almaktan sorumluyum. Ve şu anda benim işim İsrail Devleti’ni ve halkını düşmanlarımıza karşı ezici bir zafere taşımak. Şimdi tek bir amaç için güçlerimizi birleştirmenin zamanı: davamızın adaletine olan derin inançla zafere doğru ilerlemek” dedi.

Netanyahu’nun bu açıklaması, İsrail’de yaşanan güvenlik skandalının ardından gelen ilk resmi açıklama oldu.

 Netanyahu, savaşın başından bu yana gazetecilerden soru almadığı gibi yerli ve yabancı medya kuruluşlarıyla da röportaj yapmadı.

NETANYAHU’NUN EKİBİ ORDUYU SUÇLUYOR

Öte yandan, Netanyahu’nun ekibinin 7 Ekim’deki saldırılarda yaşanan güvenlik açığıyla ilgili olarak orduyu suçladığı iddia edildi. İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun haberine göre Netanyahu’nun Özel Kalemi Yossi Shelley, bir toplantıda “Netanyahu’nun değil ordu komutasının suçlanması gerektiğini” söyledi.

Shelley’in “Netanyahu’yu değil ordu komutasını suçlayın. Genelkurmay Başkanı, hükümet karşıtı protesto hareketi, güvenlik teşkilatının bize saldıran eski liderleri, asıl suçlanması gereken bunlar.” dediği ileri sürüldü.

Habere göre, Netanyahu’nun ekibindeki birçok isim de bu görüşe katılırken, Gazze Şeridi’ndeki savaşın tamamlanmasının ardından “orduyu suçlamaya devam etmelerinin mümkün olduğu” kaydedildi.

Ancak Shelley’in ofisi, Kanal 12’ye yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaları yalanladı ve haberin “bir dizi yalan olduğunu, özel kalemin suçlu aramak, siyasi açıklamalar yapmak değil ülkeyi zafere taşımakla meşgul olduğunu” savundu.

GAZZE’DEN İSRAİL’E ROKET YAĞMURU

Gazze Şeridi’nden İsrail’e 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda, Hamas ve İslami Cihad örgütleri tarafından 400’den fazla roket atıldı. Roketlerin birçoğu İsrail’in Demir Kubbe savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilse de bazıları İsrail’in güneyindeki yerleşim yerlerine isabet etti.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar, 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. Taraflar arasında ateşkes sağlanması için Mısır, Katar ve Birleşmiş Milletler aracılık çabalarını sürdürüyor.