Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,92 0,01%
EURO
33,49 0,04%
ALTIN
2.012 0%

NASA, dünya dışı yaşamı keşfetmek için okyanusu olan gezegenlere 'Cryobot' sondası gönderecek!

Bilim insanları, Jüpiter ve Satürn'ün etrafındaki uydularda buzlu yüzeyin altındaki okyanuslarda yaşam olabileceği düşünüyor. Bu nedenle, bilim insanları bu yıl bir araya gelerek, bu gezegenlerinde ne bulunduğunu tespit edebilecek yeni bir görev tasarladılar.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 15:58
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 15:58

NASA, dünya dışı yaşamı keşfetmek için okyanusu olan gezegenlere 'Cryobot' sondası gönderecek!

Cryobot olarak tanımlanan sonda, buzu eriterek delebilen ve bu sayede, altındaki okyanusa erişebilen silindir şeklinde bir robot. Şubatta Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde gerçekleştirilen bilimsel bir konferans, teknolojik konsepti genişletmek amacıyla 40'tan fazla bilim insanını bir araya getirdi. Bilim insanları, NASA'nın yakın tarihli bir araştırmasında açıkladığı gibi, bu görev için lazım olan iletişim sistemleri, termal ve bunun yanı sıra güç sistemlerini araştırdılar.

titan

SIVI SUYUN OLDUĞU UYDULARA İNİŞ YAPILACAK

Bilim insanları Dünya dışında bir tür yaşam olduğu düşüncesini önemsiyor. Bu kapsamda, bazı uzay teleskopları ve gözlemevleri yaşamın ortaya çıkabileceği dış gezegenlere ilişkin bilgi elde etmek için tasarlandı. Fakat bu gezegenler hemen ulaşamayacağımız kadar uzakta bulunuyor. Bu nedenle, bilim insanlarının en iyi umudu güneş sistemi içinde sıvı suyun var olabileceği gezegenlere ve uydulara bakmak.

Bu kapsamda, bir uzay aracı yüzeyi buz kaplı bir uyduya iniş yapacak. Burada, buzu kırmak amacıyla silindir şeklinde bir sonda yerleştirecek. Cryobot, kendisini okyanusun aşırı basıncından muhafaza eden bir fanusta korunacak olan 10 kilovatlık bir nükleer güç sistemine sahip olacak.

Termal bir sistemi ç sıcaklıkları güvenli bir düzeyde muhafaza edecek. Ardından ısıyı sistem boyunca nizami biçimde dağıtacak.

Bilim insanları, tehlikeyi düşürme sistemlerinin, model üzerinde gelecekte yapılacak araştırmalar için öncelikli olduğunu düşünüyor.

Bunun yanı sıra, bilim insanları, Ay'da konuşlandırılacak herhangi bir Cryobot’un, yüzeydeki bir iniş aracına bilgi aktarmasına imkân verecek bir iletişim sisteminin gerekli olacağını ve bu sistemin de bu bilgileri Dünya'ya aktaracağını belirledi. NASA, fiber optik kablolar makul olsa da buz sahanlığındaki hareketlerin, uzay sondasıyla buzun derinlerinde olabilecek sonda arasındaki iletişimi koparabileceğini duyurdu. Bu nedenle, manyetik alıcı-vericiler, akustik ve radyo da kablosuz haberleşme alternatifleri olarak gündemde.