Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

NASA, 800 milyon mil uzaktaki Titan’a helikopter şeklinde bir uzay aracı indirecek!

NASA, sekiz dönen rotorla donatılmış otomobil büyüklüğündeki uzay aracını, Satürn’ün okyanus ve kumullarla kaplı uydusu Titan'a fırlatacak. İşte merak edilenler...

Yayın Tarihi: 05.12.2023 16:04
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 16:04

NASA, 800 milyon mil uzaktaki Titan’a helikopter şeklinde bir uzay aracı indirecek!

NASA, Dragonfly adı verilen uzay aracının ön tasarım aşamalarında başarılı olduğuna karar verdi. Bu kapsamda, 28 Kasım tarihinde bu "çift quadcopter" girişiminin nihai yapımına geçmesi için onay verdi. Uçan uzay aracı, Titan'ın yüzlerce millik arazisini keşfedeceği için bu görev için benzersiz bir şekilde tasarlandı. 3 yıla yakın bir süre için planlanan görev boyunca Dragonfly, güneş sistemimizde yaşamın oluşmasına zemin hazırlamış olabilecek "prebiyotik" şartları araştırırken birden fazla bölgeye iniş ve kalkış yapacak.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuarı'nda gezegen bilimci ve görevin baş araştırmacısı olan Elizabeth "Zibi" Turtle Mashable'a konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Burası gerçekten de güneş sisteminde bu tür bir kimyaya sahip olan tek bölge" diye konuştu.

titan

TİTAN’DA YAŞAMIN İZLERİNİ ARAYACAK

Gerçekten de Titan'ın kumulları, karbon açısında zengin moleküllerin suyla karışmasını sağlayan bir buz-su kabuğuyla kaplı. Titan, Dünya'nın erken dönemlerine ve yaşamın bileşenlerinin bu tür ortamlarda nasıl ortaya çıkmış olabileceğine ilişkin bir bakış açısı barındırıyor.

NASA görevlerinde sıklıkla ortak olan Üniversite Uygulamalı Fizik Laboratuvarı çalışanları, "Organik moleküller yaşamın yapı taşlarıdır. Titan'daki mevcudiyetleri onun ilginçliğini arttırıyor. Titan'da hangi bileşikler var ve bunlar neyi oluşturabilir?" diye soruyor.

Dragonfly’ın ilk olarak bu cevapları bulmak için tasarlanmış olsa da, Titan'ın yaşanabilir olup olmadığını (yani canlı organizmalara ev sahipliği yapıp yapamayacağını) değerlendirmesi ve potansiyel yaşam izlerini araması bekleniyor.