Mutfağınızda eksik etmeyeceksiniz! Gaz sıkışmasının doğal ilacı...

Sumak, Rosaceae familyasından bir bitkidir. Orta Doğu, Kafkasya ve Anadolu'da yaygın olarak yetişmektedir. Sumak, ekşi bir tada sahip kırmızımsı-mor renkli bir baharattır. Peki, sumağın faydaları nelerdir? İşte sumak hakkında bilinmesi gerekenler...

Mutfağınızda eksik etmeyeceksiniz! Gaz sıkışmasının doğal ilacı...

Sumak, yüzyıllardır çeşitli kültürlerde geleneksel bir baharat olarak kullanılmaktadır. Sumak, yemeklere kendine özgü bir lezzet ve aroma katmanın yanı sıra, çeşitli sağlık faydaları da sağlamaktadır. Sumak, genel olarak güvenli bir baharattır.

Ancak, hamile veya emziren kadınlar, ilaç kullananlar veya kronik bir hastalığı olan kişiler, sumak kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

sumak faydaları

- Sumak, C vitamini, E vitamini ve çeşitli flavonoidler gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Bu antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olur.

- Antienflamatuar özelliklere sahip olan sumak; eklem ağrısı, baş ağrısı ve diş ağrısı gibi iltihaplı durumların tedavisinde yardımcı olabilir.

- Sumak hazımsızlık, mide bulantısı ve gaz gibi sindirim problemlerinin tedavisinde yardımcı olabilir.

- Sumak, lif bakımından zengindir ve tokluk hissini artırmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, kilo vermeye yardımcı olabilir.