Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,19%
EURO
33,7 0,14%
ALTIN
2.020,05 -0,12%

Musk Hamas’ın teklifine yanıt verdi! Gazze’ye gidecek mi?

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonrasında büyük hasar gören bölgeye, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ı davet eden Hamas, olumsuz yanıt aldı. Musk, Gazze’ye gitmeyeceğini belirterek, “Ancak uzun vadeli müreffeh bir Gazze’nin tüm taraflar için iyi olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 10:54
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 10:54

Musk Hamas’ın teklifine yanıt verdi! Gazze’ye gidecek mi?

Geçtiğimiz günlerde İsrail'i ziyaret eden ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile 7 Ekim'de Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayı mensuplarının saldırısına uğrayan Kfar Aza beldesinde incelemelerde bulunan Tesla’nın patronu Elon Musk, Hamas’ın Gazze’ye davetini reddetti.,

HAMAS'TAN MUSK'A GAZZE DAVETİ

Hamas yöneticilerinden Usame Hamdan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Musk’ı Gazze’ye davet etmişti.

Hamdan, Musk’ın Gazze’deki yıkımı görmesi ve bölgeye yardım etmesi gerektiğini söylemişti.

Hamdan, "Gazze halkına yapılan katliamların ve yıkımların boyutlarını objektiflik ve inandırıcılık standartlarına uygun olarak görmek için kendisini (Musk) Gazze'yi ziyaret etmeye davet ediyoruz." demişti.

MUSK’TAN OLUMSUZ YANIT

Hamas’ın davetine yanıt veren Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze’ye gitmeyeceğini duyurdu.

Musk, “Şu an biraz tehlikeli görünüyor.” diyerek, Gazze’yi ziyaret etmenin riskli olduğunu belirtti.

Musk, ayrıca Gazze’nin geleceği ile ilgili umutlu mesajlar verdi. Musk, “Ancak uzun vadeli müreffeh bir Gazze’nin tüm taraflar için iyi olacağına inanıyorum. Gazze, barış, refah ve mutluluk hak ediyor.” dedi.

MUSK İSRAİL'İ ZİYARET ETMİŞTİ

Elon Musk, önceki gün İsrail'i ziyaret etmiş ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile 7 Ekim'de Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayı mensuplarının saldırısına uğrayan Kfar Aza beldesinde incelemelerde bulunmuştu.

gazze

 GAZZE’DE DURUM

İsrail’in 7 Ekim’de Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda, yaklaşık 16 bin Filistinli hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı. Saldırılarda, Gazze’deki altyapı, konut, sağlık ve eğitim kurumları büyük zarar gördü. Gazze’deki insani durumun iyileştirilmesi için uluslararası toplumdan yardım çağrıları yapılıyor.